Częstochowa kolejny raz uczestniczy w międzynarodowej kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet, konsultacje prawne i psychologiczne, warsztaty asertywności, a co najważniejsze – telefon dla osób doświadczających przemocy czynny całą dobę to tylko niektóre z inicjatyw przygotowanych w ramach całego przedsięwzięcia.

Działania, których celem jest przeciwdziałanie przemocy podejmowane są w Częstochowie przez cały rok, jednakże aby podkreślić rangę problemu i zwrócić na niego szczególną uwagę, nasze miasto dołączy do miejsc na całym świecie, gdzie będą odbywać się działania w ramach międzynarodowej kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, która  rozpocznie się 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a zakończy się 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

- W moim przekonaniu najważniejsze jest to by osoby doświadczające przemocy poczuły, że nie są same, że w Częstochowie są ludzie, instytucje, organizacje pozarządowe, które mogą im pomóc – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Na takie osoby czekają m.in. specjalistki i specjaliści w Częstochowskim Centrum Interwencji Kryzysowej, znajdą tam opiekę psychologa, prawnika, a w sytuacji kiedy będzie to konieczne nawet miejsce w hostelu.

- Warto o problemie przemocy mówić, bo niestety z naszych doświadczeń wynika, że nie jest to problem marginalny - mówił mec. Jacek Kalinowski, reprezentujący Okręgową Izbę Adwokacką w Częstochowie. – Konieczna jest zmiana mentalności w społeczeństwie, tak aby wszyscy zrozumieli, że przemoc jest złem, że nie ma na nią przyzwolenia, i że osobą winną jest zawsze sprawca a nie osoba doświadczająca przemocy.

- Trzeba uzmysłowić wszystkim, że przemoc to przestępstwo – dodała Małgorzata Długosz, przewodnicząca Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przemocy. - Warto też mówić, że przemoc można przerwać, że nie wolno się na nią godzić i że osoba doświadczająca przemocy nie musi czekać, że w Częstochowie znajdzie kompleksową pomoc i wsparcie.

Różnego rodzaju pomoc, także prawną ale również terapię krótkoterminową i długoterminową oferuje Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej. – Osoba doświadczająca przemocy czuje się winna, ma poczucie słabości, że nie potrafi się przeciwstawić sprawcy, trzeba ją wzmocnić, zdjąć z niej poczucie wstydu – mówiła Ewa Lichterowicz, dyrektor CCIK.

Terapia krótkoterminowa dla osób doświadczających przemocy prowadzona jest również w MOPS.

W ramach działań wpisujących się w rozpoczynającą się właśnie kampanię  częstochowianki już mają możliwość uczestnictwa w dwóch kursach samoobrony dofinansowanych ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy, by czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Organizatorami kursów są Prywatna Szkoła Walki BACKFIST oraz Akademia Sztuk Walki Zbigniewa Rychlewskiego.

Osoby potrzebujące wsparcia w sytuacji doświadczania przemocy mogą – nie tylko w trakcie trwania Kampanii, ale przez cały rok – skorzystać z czynnego 7 dni w tygodniu przez całą dobę telefonu Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej– 34 366 31 21.

W okresie trwania kampanii, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi przy ul. Sikorskiego 78 wydłuży godziny funkcjonowania Punktu Konsultacyjnego dla ofiar przemocy domowej.Wsparcie będzie można uzyskać we wszystkie dni robocze w godz. 7-19. Ponadto w poniedziałki i czwartki w godz. 16-19 w Ośrodku można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych .

Profesjonalne konsultacje odbędą się także 29 listopada w Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21 (sala 21, na parterze, obok portierni) w godz. 12-18. Każda osoba, która zgłosi się w podanych godzinach, będzie mogła skorzystać z porad specjalistek i specjalistów działających w obszarze zapobiegania przemocy

Z kolei mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy pragnący rozwinąć swoją asertywność będą mogli wziąć udział w warsztatach, które odbędą się w 6 grudnia o godz. 16, w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21, w sali 21. Warsztaty poprowadzi dr Zbigniew Wieczorek z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej. Zapisy pod nr tel. 34 370 74 98, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty asertywności zorganizuje także Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Uśmiech Dziecka”. Zajęcia dla wychowanków świetlicy przy ul. Manganowej 12 odbędą się 28 listopada o godz. 17.

Skutecznym narzędziem przechodzenia stron konfliktu z etapu bierności do etapu konstruktywnego działania na rzecz przeciwdziałania przemocy może być mediacja. Osoby pragnące skorzystać z niej mogą kontaktować się z Mariolą Pawłowską-Rak – mediatorką, koordynatorką akcji "Pogódźmy się na święta" w Częstochowie. Telefon kontaktowy dla osób zainteresowanych mediacją - 512 439 009.

Komenda Miejska Policji w Częstochowie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej opracowuje harmonogram szkoleń dla funkcjonariuszy Policji, dotyczących przemocy w rodzinie i realizacji procedury Niebieskiej Karty. Cykl szkoleniowy "Przemoc w Rodzinie. Portret osoby doświadczającej przemocy. Portret osoby stosującej przemoc w rodzinie. Procedura Niebieskiej Karty” przeprowadzą specjaliści z Zespołu Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą.

Do akcji włączają się częstochowskie placówki oświatowe, w których odbędą się m. in. szkolenia kadry pedagogicznej dotyczące procedur Niebieskiej Karty, prelekcje o prawach człowieka i prawach kobiet, warsztaty asertywności, konsultacje psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów.

Przygotowana zostanie także dedykowana kampanii nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku. Mieszkanki i mieszkańcy, którzy chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec przemocy ze względu na płeć będą mogli publikować na swoich profilach post z własnym fotoportretem, umieszczając w treści postu hashtag #16dniprzeciwprzemocywczestochowie.

Źródło: UM Częstochowy

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę