Za nami piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Retro Częstochowa. Impreza na placu Biegańskiego ponownie okazała się sukcesem i przyciągnęła wielu miłośników muzyki „z tamtych lat”.

Podobnie, jak podczas poprzednich edycji, na uczestników festiwalu czekało wiele atrakcji, wprowadzających w przedwojenny klimat. Imprezę otworzył pokaz przedwojennych bicykli, który po raz kolejny cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Była też specjalna retro fotobudka, możliwość zakupu retro strojów, a także prezentacja zabytkowych samochodów.

Najważniejsza tego dnia była jednak muzyka w wykonaniu wielu znanych artystów. Sobotnie retro koncertowanie rozpoczął brytyjski dj, Sonny Swing, który zaprezentował taneczne utwory z lat 1930 – 1950. Piosenki ze swojej debiutanckiej płyty „Album Rodzinny” zaśpiewał aktor Kacper Kuszewski. Była to podróż do epoki lat 20. i 30. XX w., ujęta w ramy tekstów nawiązujących stylistycznie do szlagierów międzywojennych i płynąca w rytmie fokstrota, swingu, charlestona oraz tanga. Pomysł na płytę powstał podczas przeglądania rodzinnego albumu, dlatego niektóre z piosenek czerpią inspirację z prawdziwych zdarzeń, a inne są całkowicie fikcyjne.

Tradycyjnie już gospodarzem części finałowej był częstochowski zespół Makabunda, który zaprosił gościa specjalnego, aktora teatralnego i filmowego, Krzysztofa Kowalewskiego. Oprócz niego na scenie pojawili się również Rafał Królikowski, Kacper Kuszewski, Michał Kula, Anna Przybysz, Reni Jusis, Dorota Kaczor, Aleksandra Szwed i Natalia Przybysz. Po występach na placu Biegańskiego impreza przeniosła się do baru Boston, gdzie ponownie zagrał Sonny Swing.

fot. Łukasz Raczek

 

Źródło: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę