Za nami 26. Dni Częstochowy. W piątek świetny koncert – mimo kapryśnej pogody – dała m.in. Urszula, dzień później nasi filharmonicy zagrali na Promenadzie Niemena wraz z zespołem Di Galitzyaner Klezmorim, a w niedzielę w większości młoda publiczność dopisała podczas Festiwalu Kolorów.     

W tym roku Dni Częstochowy zaczęły się już w czwartek na placu Biegańskiego, gdzie odbyły się uroczystości 100-lecia Niepodległości Polski i 30-lecia Związku Piłsudczyków RP.

Kolejne dni dorocznego miejskiego święta upływały już pod znakiem rozrywki i wspólnej zabawy. I tak w piątek, 24 sierpnia, na placu za pętlą tramwajową w dzielnicy Północ podczas koncertu ,,Lato na Maxxxa” wystąpili Adam ,,Rudnik” Rudnicki, Natalia Szroeder oraz – jako gwiazda wieczoru – jak zwykle świetnie przyjęta przez publiczność Urszula.  

W sobotę, 25 sierpnia, także nie brakło różnorodnych propozycji. Już od rana można było wybrać się na Jurajski Targ Staroci na Rynku Wieluńskim. Po południu w OPK „Gaude Mater” odbył się wernisaż wystawy 10. Międzynarodowego Biennale Miniatury. Na Promenadzie Niemena można było oglądać Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych; swoje święto mieli tam także działkowcy. Wręczono też nagrody laureatkom i laureatom miejskich konkursów na najładniejszy ogródek działkowy roku i najładniej ukwiecony balkon.

I tak w konkursie „Najładniejsza działka Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Częstochowie 2018” I nagroda przypadła Liliannie i Mirosławowi Jędraszkiewiczom  (ROD Rząsawa), II nagroda – Jerzemu Portasowi (ROD Błeszno Wzgórze), a III – Annie i Markowi Kędziom (ROD Rząsawa). Z kolei w konkursie „Najładniej ukwiecony balkon 2018” I nagroda powędrowała do Marty Makówki (ul. Berka Joselewicza), a II – do Eriki Kornalskiej (ul. Mościckiego). Przyznano też dwie III nagrody – otrzymali je Jolanta Przystawska (ul. Kilińskiego) oraz Łukasz Wywiał (al. NMP).
 
W sobotę wieczorem Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wręczył także Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury oraz wyróżnienie ,,Mecenas Kultury”. Ostatnim punktem programu był bardzo ciepło przyjęty przez publiczność koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i zespołu Di Galitzyaner Klezmorim.      

W niedzielę, 26 sierpnia, do Parku Lisiniec – mimo niepewnej pogody –  tłumy głównie młodych uczestniczek i uczestników przyciągnął Festiwal Kolorów. Zabawie kolorami Holi towarzyszyły występy młodego pokolenia polskich hip-hopowców – PlanBe i B.R.O.

Zdjęcia:
24 i 26 sierpnia – Marcin Szczygieł,
 25 sierpnia – Łukasz Raczek 

Źródło: UM Częstochowy  

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę