Nie dość, że to 15. edycja, to jeszcze – żeby łatwo zapamiętać – wypadnie 15 września. W przeddzień warto dobrze się wyspać, bo czeka na nas ponad 100 różnorodnych propozycji, m.in. Burlesque & Boylesque Show, silent disco, teatr absurdu i koncert Püdelsów czy Pianohooligana.  

Noc Kulturalna rozpocznie się oficjalne o godz. 17.45 na placu Rady Europy, gdzie kwadrans później uroczyście odsłoniony zostanie  mural „Strażnik czasu” Tomasza Sętowskiego. Towarzyszyć temu będzie koncert grupy 3Kings, łączącej elementy muzyki klubowej i improwizowanej.

Noc Kulturalna jak zawsze powinna zaspokoić gusta miłośników rozmaitych gatunków muzycznych. Będzie więc jazz, który zabrzmi w Filharmonii dzięki zespołowi Follow Dices. Wystąpi aż dwóch magów fortepianu – w Muzeum Częstochowskim będzie to Wojtek Szczepanik, a w OPK „Gaude Mater” –   Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski. O fanki i fanów hip-hopu zatroszczy się na placu Biegańskiego Hades, a w Pubie Sportowym Stacherczak – kolektyw APP (Sensi i Dj Kebs). Polski rock zabrzmi w podwórku w II Alei, między klubokawiarnią ,,Pestka” i pubem ,,Szafa Gra”. Zagrają tam dwie grupy kojarzone głównie z brzmieniem lat 80., czyli Püdelsi i Chłopcy z Placu Broni. Z kolei w Teatrze From Poland, pod szyldem BAiKA, będziemy mogli usłyszeć legendarnego współzałożyciela zespołu Hey Piotra Banacha wraz z Kasią Sondej. Muzyczną Metę przy ul. Jasnogórskiej  rozkołyszą dwa gitarowe składy –  Lewe Łokcie i Ted Nemeth, a w restauracji Pecorino wystąpi Janek Samołyk, łączący muzykę alternatywną z poezją śpiewaną. Będzie można również usłyszeć kilka młodych składów, jak Linia Nocna (plac Biegańskiego), LASS (Lomobar), Pomponika (Del Pierro Ristorante), Soniamiki (Cafe Belg) czy Gang Śródmieścia (Pub Sportowy Stacherczak).

Noc Kulturalna to w tym roku także dwa maratony filmowe. W OKF zobaczymy przegląd dzieł Emira Kusturicy, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej – kino familijne. Z kolei zespół Teatru im. Adama Mickiewicza pokaże spektakle mieszczące się w stylistyce teatru absurdu – „Kobiety, których nie ma”, „Łysą śpiewaczką” oraz „Ptaki spadają”. Natomiast w I LO im. J. Słowackiego swoje przedstawienia wystawią grupy teatralne działające przy częstochowskich liceach.
 
Na tych, co lubią współzawodniczyć, będzie czekać gra miejska „Częstochowskie M&M”, strefa gier elektronicznych w stylu retro oraz ,,Twierdza nocą”, czyli gratka dla wielbicieli gier planszowych. Z kolei twórcy profilu „Naprawdę nieśmieszne rysunki” na Facebooku – czyli Michał „Mazol” Rzecznik i Mikołaj Tkacz – przygotują wystawę, na której pokażą m.in. rysunkowe żarty stworzone specjalnie na częstochowską imprezę. Będzie można również spróbować jogi w środku nocy, a także – podczas wydarzenia ,,Krajobraz dźwiękowy Częstochowy” – dowiedzieć się, co mówi o naszym mieście jego audiosfera, czyli charakterystyczny dla niego świat dźwięków.

Z innych propozycji trzeba wspomnieć o taperce do filmu ,,Alicja w krainie czarów” w Regionalnym Ośrodku Kultury, Burlesque & Boylesque Show w OPK „Gaude Mater” czy ,,silent disco” – czyli wspólnym tańczeniu w słuchawkach – w namiocie na pl. Biegańskiego. Będzie także można zobaczyć, jak powstają ikony oraz wziąć udział w sesji fotograficznej połączonej z mappingiem ciała. Już od godz. 17.00 aż do 23.00 Noc Kulturalną będzie promował specjalny tramwaj, będący jednocześnie minigalerią sztuki. Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych – będą na nich czekać m.in. ciekawe warsztaty w ,,Dwa Koty Cafe” czy OPK ,,Gaude Mater”.    
 
Cały program można znaleźć na stronie noc.czestochowa.pl  Koordynatorem Nocy Kulturalnej jest Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater”. Organizatorami poszczególnych wydarzeń są z kolei m.in. instytucje kultury, lokale i niezależni animatorzy kultury. We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć za okazaniem karnetu w cenie 15 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na dofinansowanie przyszłorocznej edycji imprezy.

Karnety 15. edycji Nocy Kulturalnej będzie można kupić od poniedziałku, 10 września w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, przy ul. Dąbrowskiego 1, a później także w innych miejscach. Szczegóły na aktualizowanej stronie noc.czestochowa.pl

 

Źródłó: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę