Władze Częstochowy doceniają i nagradzają pracodawców, którzy dbają o swoich pracowników. Częstochowski zakład branży wapienniczej grupy Lhoist otrzymał certyfikat Fair Play przyznawany przez miasto solidnym pracodawcom. Okazją do wręczenia wyróżnienia było podsumowanie fotograficznego pleneru strefowego Invest Foto.

Plon pleneru, w którym wzięli udział członkowie Jurajskiego Fotoklubu, będzie teraz wykorzystywany w promocji gospodarczej i inwestycyjnej miasta. W przemysłowe tereny miasta ruszyli latem uznani częstochowscy fotograficy: Magdalena Kmiecik, Elżbieta Wojtczak–Sikora, Nina Mazuś, Agnieszka i Jarosław Dumańscy, Dariusz Gawroński, Andrzej Ślęzak i Sławomir Jodłowski (koordynator projektu ze strony Fotoklubu).

Wyposażeni w „pomoce plenerowe”, czyli kaski ochronne, mapki terenów inwestycyjnych oraz specjalne identyfikatory fotografowali obiekty przemysłowe i biznesowe na terenie miasta. Priorytetowo potraktowano tereny w specjalnych strefach ekonomicznych (nagrodę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najatrakcyjniejsze ujęcie obiektu zlokalizowanego na działkach objętych statusem strefy otrzymała Nina Mazuś).     

Efekt fotograficznych poszukiwań na terenach przemysłowych Częstochowy można było zobaczyć 2 października (a także m.in. w czasie comiesięcznego „Śniadania z przedsiębiorcami” 4 października) w sali konferencyjnej Agencji Rozwoju Regionalnego w Parku Przemysłowo-Technologicznym przy Wałach Dwernickiego.

Fotografie prezentowane na wystawie znalazły się też w poplenerowym katalogu „Invest Foto -  fotograficzny plener strefowy”.    

- To kolejny pomysł na odbiegającą do sztampy promocję gospodarczą miasta, a także częstochowskich firm, nowych zakładów, hal i biurowców powstających w naszym mieście – mówił w czasie wernisażu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Dziękuję autorom zdjęć – członkom zasłużonego Jurajskiego Fotoklubu - za zainteresowanie tematem, udział w plenerze i twórczą inwencję w pokazaniu tych mniej oczywistych atrakcji Częstochowy.

Prezydent podziękował także Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta za inicjatywę i organizację tego projektu, zrealizowanego w ramach promocji marki „Invest in Częstochowa”.

Spotkanie było również okazją do wręczenia pierwszego certyfikatu i statuetki Fair Play.  Certyfikat jest przyznawany w ramach skierowanego do pracodawców programu Fair Play. W jego ramach, po spełnieniu określonych warunków związanych z zatrudnianiem pracowników, mogą oni liczyć m.in. na ulgi w podatku od nieruchomości, a także otrzymać certyfikat Fair Play. Wyróżnienie jest dodatkową zachętą do podnoszenia standardów zatrudnienia, a to jest jednym z głównych celów miejskiego programu „Teraz Lepsza Praca”. Pierwszy certyfikat Fair Play odebrał z rąk prezydenta Częstochowy Marcin Staroszczyk – szef Zakładów Wapienniczych Lhoist S.A. w Częstochowie. Wniosek o nagrodę skierowali do władz miasta sami pracownicy zakładu.   

Informacja o firmie Lhoist
Lhoist Group jest światowym liderem w produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych. Grupa jest obecna w 25 krajach, posiadając ponad 100 obiektów na całym świecie. Główna siedziba firmy w Polsce mieści się w Tarnowie Opolskim. Lhoist to partner dla klientów w sektorach m.in.ochrony środowiska, rolnictwa, przemysłu hutniczego, papierniczego, chemicznego, budownictwa lądowego, inżynierii drogowej. Zatrudnia ponad 550 pracowników w 5 zakładach produkcyjnych na terenie Polski.

Warto przypomnieć, że kierownictwo Zakładów Wapienniczych Lhoist S.A. w Częstochowie w końcu sierpnia podpisało list intencyjny, deklarując wykonanie instalacji odpylającej o wydajności 75 000 m3/h dla trzech pieców szybowych służących do wypału wapna dolomitowego na terenie jednostki produkcyjnej w Częstochowie. Będzie to bardzo nowoczesna instalacja spełniająca najwyższe normy techniczne w tym zakresie. Uruchomienie instalacji ograniczy emisję pyłu do atmosfery aż o 99%. To inwestycja wychodząca naprzeciw środowisku. Szacowany koszt inwestycji  to 8 mln zł.

Źródło: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę