Hitem tegorocznej, jubileuszowej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego Industriada 2019 w Częstochowie będzie przejazd drezyną. W programie także warsztaty, pokazy oraz koncerty Makabundy i Babu Król & Smutne Piosenki.

Industriadę, której w tym roku motywem przewodnim jest  INDU-bal, zainauguruje w piątek, 7 czerwca w Galerii pod Arkadami (ul. 1 Maja 27) projekcja filmu z 1989 roku ,,Bal na dworcu w Koluszkach", w reżyserii Filipa Bajona. Następnego dnia w Muzeum Historii Kolei i w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza na częstochowianki i częstochowian będą czekać m.in. warsztaty, pokazy, koncerty, zwiedzanie z przewodnikiem. Hitem będzie zapewne 10 -minutowa przejażdżka drezyną na stacji Stradom od peronów do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej, przejazdy pociągiem czy symulator lokomotywy EU07. Na scenie w Parku im. Staszica wystąpi częstochowski zespół Makabunda, z autorskimi aranżacjami najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego oraz dansingowy Babu Król & Smutne Piosenki – efekt współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno, Jacka Szymkiewicza vel Budynia.

Scenografią podczas tegorocznej Industriady będzie wystawa fotografii dokumentująca dawne bale Częstochowy. Na archiwalnych uchwycono potańcówki, karnawałowe „przebieranki”, które obywały się na wystawnych balach, w ekskluzywnych restauracjach, czy mniej wystawnych lokalach, a także na rautach w prywatnych mieszkaniach.

Na częstochowskiej części Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajduje się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica, Muzeum Historii Kolei przy dworcu PKP Stradom oraz Muzeum Produkcji Zapałek przy ul. Ogrodowej.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę