Symboliczne zapalenie zniczy na mogiłach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na cmentarzu Kule rozpocznie w Częstochowie tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zapalenie zniczy odbędzie się 1 wrześnie o godzinie 8.30. Godzinę później na Placu Pamięci Narodowej rozpoczną się główne uroczystości tegorocznych obchodów. Po modlitwie ekumenicznej odbędzie się Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny. 4 września o godzinie 19, w 80. rocznicę „krwawego poniedziałku”, na placu Biegańskiego rozpocznie się spektakl Teatru Wojciecha Kołsuta "Czas Mroku”.

Podczas „krwawego poniedziałku” w Częstochowie, 4 września 1939 roku, z rąk Niemców zginęło według różnych szacunków od 300 do 500 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Hitlerowcy dokonali egzekucji m.in. na placach przed Katedrą i przed Ratuszem, czyli na obecnym pl. Biegańskiego. Do mordów doszło również w oznaczonym flagą Czerwonego Krzyża Szpitalu Wojskowym. Ekshumowane ciała ofiar ,,krwawego poniedziałku” zostały pochowane na cmentarzu Kule.

Organizatorami obchodów są Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę