W Częstochowie przez trzy dni będzie można skorzystać będzie można z oferty prezentowanej na stoiskach z rękodziełem, wziąć udział w wystawach i koncertach oraz pokazach maszyn rolniczych. Tradycyjnie już Krajowej Wystawie Rolniczej - Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyć będzą Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Impreza rozpocznie się w piątek, 30 sierpnia od otwarcia targów sztuki ludowej na placu Biegańskiego (potrwają od godziny 10 do 20). Tego samego dnia o godzinie 17 w galerii Regionalnego Ośrodka Kultury ART-FOTO przy ul. Ogińskiego 13 odbędzie się wernisaż wystawy "Łowicki strój ludowy - tradycja żywa" ze zbiorów Muzeum w Łowiczu.

W sobotę o godzinie 9 w okolicach Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się oficjalne otwarcie XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, władz miasta i Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przez cały dzień na placu Biegańskiego odbywać się będą targi sztuki ludowej. Na godzinę 12.30 zaplanowano konferencję w auli Jana Pawła II na Jasnej Górze. W czasie spotkania zostaną rozstrzygnięte konkursy na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne i ekologiczne w województwie śląskim oraz wręczone odznaczenia zasłużonym dla rolnictwa. W godzinach 16.30-17.45 w bazylice na Jasnej Górze odbędzie się uroczysty koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pt. „ Z Moniuszką po polskich ziemiach”.

Ostatni dzień obchodów rozpocznie uroczysta msza święta dożynkowa na błoniach jasnogórskich (11-13). Na godzinę 15 zaplanowano przejazd kolumny zabytkowych ciągników rolniczych po terenie wystawy, a na godzinę 17 występ Kapeli Ludowej „Rybnianie” Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie. Również o 17 odbędzie się otwarcie wystawy „Stefan Burdzyński Częstochowski Nikifor" w Zagrodzie Włościańskiej Muzeum Częstochowskiego. Przez cały dzień można też będzie wziąć udział w targach sztuki ludowej na placu Biegańskiego.

Organizatorem tegorocznych dożynek jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę