W niedzielę, 1 września w Częstochowe odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego zapalenia zniczy a mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na cmentarzu Kule.

O godzinie 8.30 znicze na mogiłach żołnierskich – w asyście Straży Miejskiej – zapalił zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 na placu Pamięci Narodowej. Ze strony miasta wzięli w nich udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Andrzej Szewiński oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. W obchodach uczestniczyli także żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz reprezentanci Korpusu Kadetów.   

– Nie wolno nam zapominać o tej tragicznej lekcji historii, o terrorze, obozach, masowych egzekucjach. – powiedział m.in. w swoim wystąpieniu prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Nie możemy pozwolić, by odrodziły się te potworne ideologie z przeszłości, by podnieśli głowę ci, którzy za nic mają życie i godność drugiego człowieka.   

Środowisko kombatantów reprezentował m.in. kapitan Tadeusz Muszyński, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP, laureat wyróżnienia ,,Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”, przyznawanego w Częstochowie przy okazji Święta Niepodległości. W swoim wystąpieniu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wspomniał także nieżyjących już pułkownika Michała Kamińskiego oraz pułkownika Macieja Lechowicza, którzy przez lata były organizatorami obchodów rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz kierowali pracami Regionalnej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Częstochowie.
 
Po modlitwie ekumenicznej odbył się Apel Pamięci. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny złożono kwiaty.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę