29 lutego w Teatrze Adama Mickiewicza będziemy mogli poczuć klimat zimy za sprawą premiery wyjątkowego spektaklu "Królowa Śniegu" w reżyserii Magdaleny Piekorz, dyrektor ds. artystycznych częstochowskiego teatru. Częścią przedstawienia są specjalne animacje komputerowe stworzone przez Hektora Weriosa.

W pewnym dużym mieście „tak pięknym, że nie było w nim miejsca na ogrody”, w dwóch połączonych domach, które dzieliła tylko rabatka z kwiatami mieszkali: Gerda z babcią, a w drugim mieszkał Kaj. Nadeszła zima, zaczął padać śnieg…

Tak rozpoczyna się „Królowa Śniegu”, jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena w adaptacji Beniamina Marii Bukowskiego. I tak zaczyna się opowieść o mocy przyjaźni, która zmienia wszystko, o miłości, która stapia lód, o dzieciństwie i dorosłości, o bolesnych rozstaniach i o tym, że w przemijaniu jest sens.

Ale wróćmy do początku opowieści! Podczas śnieżnej zamieci Kaj spotyka Królową Śniegu, „która była przepiękna, ale jej serce było skute lodem”. Zwierza się jej, że marzy o tym, aby… móc zatrzymać czas, żeby jak najdłużej pozostać z tymi, których kocha. Tymczasem Trolle (w naszym spektaklu – okrutni chłopcy) postanawiają wykuć lustro, w którym wszystko widziane będzie na opak – to co dobre, będzie wyglądać jak złe, a to co złe, jak dobre. Z lustrem chcą wzbić się hen, do nieba, aby zadrwić z Najwyższego. Niestety tafla lustra spada, a jego odłamek rani Kaja. Szkło wnika w jego serce i oczy. Królowa Śniegu, wie, że Kaj powinien zamarznąć, aby odłamek szkła go nie zabił, zabiera go więc ze sobą. Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela, postanawia go odnaleźć za wszelką cenę. Przemierza cały świat, aby dotrzeć do lodowego pałacu. Jeszcze nie wie, że poszukiwanie przemieni się w długą, wyczerpującą wędrówkę, podczas której pozna co to radość i cierpienie, nadzieja i tęsknota.

Wyjątkowość częstochowskiej inscenizacji "Królowej Śniegu polega na wizualizacjach i animacjach, które stworzył Hektor Werios. Co ciekawe, dzięki temu część sztuki osadzona jest w Częstochowie. - Hektor wyrysował całą bajkę w animacjach komputerowych z ruchem. Aktorom na ekranie towarzyszą wizualizacje, które czasami są tłem dla opowiadanej historii, a czasami są to interakcje aktorów pojawiających się na scenie z tymi na ekranie - mówi Magdalena Piekorz.

Reżyserka jest również autorką tekstów piosenek w spektaklu, do których muzykę skomponował Adrian Konarski. Utwory "Królowej Śniegu" wkrótce pojawią się na płycie, która ma wydać częstochowski teatr.

- To było dla mnie bardzo trudne zadanie psychiczne, ponieważ pierwszy raz nie miałam pełnej kontroli nad wszystkich w każdym momencie. Musiałam się trochę rzucić jak na głęboką wodę - twierdzi Magdalena Piekorz. - Mamy nadzieję, że widzowie będą mieć odrobinę przyjemności, oglądając ten spektakl. Chcieliśmy, żeby był to przedstawienie dla dzieci i dla dorosłych, aby każdy  znalazł w nim coś dla siebie.

Premiera spektaklu o godz. 18.

Reżyseria i teksty piosenek - Magdalena Piekorz, muzyka - Adrian Konarski; kostiumy -  Dominika Żłobińska, a scenografia i wizualizacja - Hektor Werios, choreografia - Jakub Lewandowski, współpraca scenograficzna – Stanisław Kulczyk, światło – Paweł Murlik, elementy magiczne – Maciej Pol, asystenci reżysera - Arleta Lizoń, Bartosz Buława, korepetycje wokalne - Marzena Lamch-Łoniewska, plakat - Damian Drewniak; montaż materiałów wizualnych - Adam Synyszyn; udźwiękowienie materiałów wizualnych - Jacek Gruszka, współpraca plastyczna - Ewa Walczak; obsada: Gerda - Hanna Zbyryt, Kaj - Krzysztof Koła (gościnnie), Królowa Śniegu - Teresa Dzielska, Babcia - Małgorzata Marciniak, Czarownica - Czesława Monczka, Narrator - Antoni Rot, Zły - szef bandy Trolli, Wróżka - Marta Honzatko, Troll Gniewek, Rozbójniczka, Przebiśnieg - Sylwia Karczmarczyk, Troll Plujek, Eskimos, Powój - Iwona Chołuj, Troll Wrzeszczek, Lilia - Agnieszka Łopacka, Kruk, Troll Płaczek, Lilia - Agata Ochota, Królewna, Róża - Sylwia Oksiuta-Warmus, Królewicz, Foka, Kwiat Narcyz - Bartosz Buława (gościnnie), Rozbójnik, Przebiśnieg - Robert Rutkowski/ Sebastian Banaszczyk.

fot. Magda Fijołek

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę