Przemysłową przeszłość Częstochowy i regionu będą mieli okazję poznać 26 września ci, którzy wezmą udział w kolejnej edycji świeta szlaku zabytków techniki. Hasłem przewodnim tegorocznej Industriady jest „Natura w Przemyśle”.

Industriada to wydarzenie, które łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Podczas tegorocznej edycji przewodnicy wprowadzą uczestników w świat natury i przemysłu Kilkadziesiąt obiektów przygotuje dla miłośników szlaku ciekawe atrakcje, a część z nich będzie udostępniana za pośrednictwem transmisji w social mediach oraz w telewizji.

Wśród ponad 20 związanych z przemysłem miast, które biorą udział w Industriadzie, znalazła się również Częstochowa. 26 września na mieszkańców i gości – w trzech różnych obiektach – czekać będą m.in. warsztaty, wystawy z przewodnikiem, prezentacje oraz… manewry Stonki z Bykiem. Imprezę zakończy eksperymentowanie w materii dźwięku i obrazu czyli koncert Tam Tam Project. O wszystkich planowanych wydarzeniach można przeczytać na stronie www.industriada.pl.

Po raz kolejny uczestnikom Industriady bezpłatny transport zapewnią Koleje Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego (więcej na ten temat tutaj).

INDUSTRIADA 2020 – częstochowskie wydarzenia

I. Park im. ks. S. Staszica – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Pawilon Wystawowy (liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr. tel. 504 757 178 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00)

PROGRAM:

12:00 – 17:30 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Poznajemy historię wydobycia rud żelaza w regionie częstochowskim – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem audio.

12:00 – 18:00 Instalacja w przestrzeni

Instalacja nawiązująca do tematu przewodniego Industriady, oparta zarówno na motywach zaczerpniętych z przyrody, jak i zahaczających o aspekt przemysłowy, stworzona między innymi z materiałów naturalnych.

12:00 – 16:00 Natura w rudzie /warsztaty/

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają z „rudnej” gliny stworzenia żyjące w erze jurajskiej. Będą odbijać na różnych powierzchniach amonity, małże, belemnity, paprocie, tworzyć niezwykłe formy graficzne i unikalną biżuterię. Poznają, co kryje w sobie podczęstochowska ruda żelaza.

14:00 – 15:00 Muzyka z odzysku /warsztaty muzyczne/

Ekologiczne warsztaty robienia instrumentów z materiałów z recyclingu, zainspirowane muzyką etniczną, prowadzone przez członków stowarzyszenia „Etnochowa”.

15:00 – 16:00 Etnochowa /koncert/

Gratka dla wszystkich lubiących etniczne instrumenty perkusyjne i takie też rytmy… Aranżacje zespołu „Etnochowa” skupiają się głównie na rytmach zachodnioafrykańskich oraz orientalnych. Bębny, rytm, moc i fantazja. Siła DŹWIĘKU!

17:00 – 18:00 Dotyk dźwięku /koncert/

Koncert z wykorzystaniem bębnów dun dun oraz djembe z basem i thereminem – kosmicznym, melodyjnym instrumentem bezdotykowym. Żywioł i nostalgia. Muzycy połączą mechaniczne, industrialne i maszynowe dźwięki wprost z kopalni, fabryki

czy nawet lotniska z odgłosami przyrody, natury, matki Ziemi – zaprezentują, jak poprzez pracę z dźwiękiem i rytmem odzyskać wewnętrzną harmonię, odkryć swój potencjał. Czterech muzyków – cztery żywioły.

19:00 – 20:00 Tam Tam Project /koncert/

Niespotykane połączenie dźwięków z różnych stron świata z nowoczesnymi i klasycznymi stylistykami muzycznymi...

Eksperymentowanie w materii dźwięku i obrazu – towarzyszące muzyce wizualizacje obrazów Tomasza Sętowskiego i videoclipy tworzą wyobrażenie dwóch sprzeczności – techniki i natury.

„Tam Tam Project” to autorski zespół Piotra Jacksona Wolskiego, nastawiony na czerpanie z najbardziej odległych gatunków muzyki z całego świata. Zachwyca mieszanką różnorodnych stylów muzycznych – od muzyki afrykańskiej, arabskiej po romską – w nowoczesnej i zaskakującej oprawie muzycznej – fusion, rock, house, electronic. Rytm i cykliczność natury mają być odbiciem do równowagi, wytwórczości i industrializacji.

II. Muzeum Produkcji Zapałek, ul. Ogrodowa 68

10:00 – 18:00 Zwiedzanie historycznej Fabryki z unikatową na skalę światową sprawną technicznie zabytkową linią technologiczną do produkcji zapałek – zwiedzanie z przewodnikiem

III. Muzeum Historii Kolei, ul. Pułaskiego 100/120

11:00 – 15:00 - Pokaż, Osiołku, co masz w środku – zwiedzanie z przewodnikiem

11.00 – 17.00 - Przejażdżka drezyną – uruchomienie maszyny/urządzenia HIT

11:00 – 16:00 - Poprowadź lokomotywę – symulator lokomotywy EU07

11:00 – 17:00 - Manewry Stonki z Bykiem? O co chodzi? – prezentacja

11:00 – 17:00 - Bez piasku ani rusz - natura na kolei – prezentacja

11:00 – 17:00 - Muzeum Historii Kolei – zwiedzanie z przewodnikiem

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę