Teatr Adama Mickiewicza wystawi w sobotę, 13 lutego dla publiczności pierwszy spektakl po przerwie spowodowanej rządowymi obostrzeniami. Będzie to premiera "Cudownej terapii" w reżyserii Tomasza Mana.

W związku z łagodzeniem części ograniczeń, od 12 lutego kina i teatry, filharmonie i opery będą mogły wznowić działalność (do 50% obłożenia miejsc). Częstochowski teatr już dzień później zaprezentuje pierwszą w tym roku premierę, tym razem spektaklu autorstwa austriackiego pisarza Daniela Glattauera (przekład – Piotr Szalsza). Reżyserem widowiska jest Tomasz Man, a na scenie wystąpią: Teresa Dzielska, Adam Hutyra i Marek Ślosarski.

- Bardzo cieszymy się, że wraca do nas publiczność. Zaczynamy od "Cudownej terapii", której premierę planowaliśmy w grudniu, a potem w Sylwestra - mówi Robert Dorosławski, dyrektor mickiewiczowskiego teatru. Ta sztuka została przez nas wymyślona poza normalnym planem premier, bo okazało się, że teatr otrzymał dwie dotacje - od miasta i z ministerstwa. Stwierdziliśmy, że najlepiej będzie pieniądze spożytkować na to, co jest celem naszej działalności, czyli na produkcję. Zadzwoniliśmy do Tomasza Mana, miał wolny termin. Próby zaczęły się w listopadzie, a w grudniu spektakl był już gotowy. To przedstawienie - jak mówi się w slangu teatralnym - nie jest więc "przenoszoną ciążą artystyczną".

Joanna i Valentin wybrali się na terapię małżeńską. Zgodni są tylko  co do jednego - że zamierzają się rozstać, a zgrany zespół stanowią jedynie podczas kłótni.

Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Muszą sobie wyobrazić cud, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest odwrotny - fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną między nimi pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, a staje się idealną okazją, by przedstawić partnera jako potwora i go przedrzeźniać. Joanna i Valentin wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się ćwiczenia i zarządza przerwę… Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog po odbytej rozmowie telefonicznej wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania...

Więcej informacji o spektaklu oraz innych propozycjach Teatru im. Adama Mickiewicza na stronie: www.teatr-mickiewicza.pl.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę