Od 12 lutego w Miejskiej Galerii Sztuki będzie można oglądać wystawę, na którą  złoży się sześćdziesiąt prac satyryka i ilustratora Dariusza Dąbrowskiego, powstałych w większości w 2020 roku.

Na ciężkie czasy potrzebna jest uważność spojrzenia. Zauważanie szczegółów, kojarzenie faktów, przenikliwość, dystans. I szczery, ale nie bezrefleksyjny śmiech. Ale czy tylko na ciężkie czasy?

Częstochowski rysownik, autor rysunków satyrycznych, od lat komentuje, z przymrużeniem oka, albo całkiem serio, otaczającą rzeczywistość. To swego rodzaju publicystyka – obyczajowa, polityczna, scenki z życia codziennego. Trafne, pełne humoru rysunki, pozwalają spojrzeć inaczej, lżej, na sprawy, które wydają się trudne.
 
Wystawa, przygotowana specjalnie dla Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie składa się z ponad sześćdziesięciu prac, rysunków, powstałych w większości w 2020 roku. To Doświadczenie pandemiczne stanowi główny temat wystawy, co podkreśla przewrotny tytuł "Pandemania". Autor pokazuje jak dziwny to czas, pełen sprzeczności, niewiedzy, zagubienia. Jednak dowcip jego rysunków, śmiech jaki wywołują, „zdejmuje” z nas cały ciężar niepokoju, pozwala zapomnieć o poczuciu zagrożenia. I zwyczajnie nie zwariować…
 
Pandemania to stan chorobowy jednostki i – przede wszystkim – stan chorobowy całego społeczeństwa. To okres wymuszonej izolacji, obraz człowieka zamkniętego przed światem i samym sobą. To strach przed nowym, nieznanym zagrożeniem, który obezwładnia i paraliżuje, nie pozwala normalnie funkcjonować, żyć, rozwijać się. Poza pandemią nie istnieje nic; nie ma kultury, nie ma sztuki, nie ma rozrywki – jest tylko lęk, samotność, przerażenie… Człowiek zostaje pozostawiony sam sobie...
 
Dariusz Dąbrowski – rysownik, ilustrator,  konserwator zabytków sztuki. Urodził się w 1970 r. w Jarosławiu, od 1997 mieszka w Częstochowie. Debiutował w 1994 r. Po przerwie - od 2013 - wraca do rysunku.
Na koncie ma wiele nagród, publikacji prasowych, wystaw indywidualnych i zbiorowych - w Polsce i za granicą. Obecnie rysuje w UWC Cartoon Magazine (Turcja), BirkitapbindosT Cartoon E-Magazine (Turcja) oraz Cartoon Movement (Holandia). Ostatnie dwa lata publikuje w częstochowskim miesięczniku CGK.
 
Otwarcie ekspozycji już 11 lutego 2021 r. o godz. 18 w Sali Poplenerowej. Wystawa potrwa do 14 marca.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę