Ostatni, wakacyjny weekend w Częstochowie upłynie pod znakiem finałowych wydarzeń w ramach Dni Częstochowy, nowego festiwalu ,,eFKA” i dwóch kolejnych, dzielnicowych imprez organizowanych dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Dni Częstochowy trwają od zeszłej środy. Tłem większości wydarzeń jest zrewitalizowany Stary Rynek – z powstałą tam z myślą o imprezach kulturalnych amfiteatralną przestrzenią przed szklanym pawilonem. Otwarcie jego muzealnej, podziemnej części towarzyszyło inauguracji święta miasta, podobnie jak odsłonięcie figury mitycznego Częstocha, wyrzeźbionej przez Jerzego Kędziorę. W ramach Dni Częstochowy odbyły się już koncerty Reni Jusis, grup Jazzy on Pop czy Five O’Clock Orchestra.

Najbliższa sobota, 28 sierpnia, to aż trzy różnorodne koncerty na Starym Rynku. I tak o godz. 18.00 wystąpi Gdańsk Necropolitan Orchestra z muzyką czerpiącą free jazzu, yassu czy muzyki elektronicznej. Po gościach z Wybrzeża zaśpiewa częstochowianka Ana Andrzejewska – lokalnej publiczności nie trzeba jej przedstawiać, a i ogólnopolska zna ją dobrze za sprawą udanych występów w wielkich, telewizyjnych muzycznych widowiskach. Na finał wieczoru – około godz. 20.15 – na scenie zainstalują się jazzmani z Maciej Obara Quartet, dowodzonego przez lidera-saksofonistę.

W niedzielę, 29 sierpnia, miejskie święto przeniesie się pod dach – do gmachu Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona. Na godz. 18.00 zaplanowano tam uroczyste rozdanie Nagród Miasta w Dziedzinie Kultury. Poznamy też tegorocznych „Mecenasów Kultury” oraz „Promotorów Częstochowy”. Rozstrzygnięte zostaną miejskie konkursy na najpiękniejsze w tym letnim sezonie działki i balkony. O muzyczną zawartość gali zadbają częstochowscy filharmonicy, którzy dadzą koncert klasycznych walców. Dla instrumentalistów niedzielny wieczór będzie także ostatnią odsłoną Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego, dzięki któremu przez ostatnie dwa miesiące kameralna muzyka poważna w znakomitej, zawodowej interpretacji rozbrzmiewała i w podczęstochowskich gminach i na Starym Rynku.   

W ten weekend rusza także nowa inicjatywa – Festiwal Kultury Alternatywnej ,,eFKA”. Organizatorem jest częstochowska Fundacja „Oczami Brata”, która na główną lokalizację imprezy wybrała ul. Mielczarskiego na Starym Mieście (działa tam od lat prowadzona przez Fundację Klubokawiarnia ,,Alternatywa 21”, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością). Nieco większe wydarzenia w ramach Festiwalu mają odbywać się m.in. w okolicach Konduktorowni przy Dworcu Głównym PKP (w piątek stanęła tam już główna scena), a te mniejsze – pod dachem ,,Alternatywy 21”.  W programie ,,eFKI” przewidziano koncerty, przedstawienia, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty. Trwałym wspomnieniem po Festiwalu w przestrzeni Starego Miasta będą natomiast murale, które będą powstawać także podczas trwania samej imprezy…

,,eFKA” zacznie się w piątek, 27 sierpnia, paradą z pl. Biegańskiego na ul. Mielczarskiego.  Po paradzie odbędą się jeszcze dziś m.in. plener malarski, otwarcie wystawy Joanny Sidorowicz i instalacji artystycznej Szymona Motyla, czytanie performatywne czy przedstawienie ,,Cebula” Teatru Nowego. O muzykę na żywo zadba m.in. Projekt Leśmian, prezentujący poezję uznanego autora na tle bazujących na elektronice dźwięków, nieodległych od techno i house. Koncert Projektu Leśmian odbędzie się na scenie przy Konduktorowni o godz. 18.00.

W sobotę ,,eFKA” startuje już od godz. 11.00 – warsztatami bajkopisarstwa. Potem jeszcze m.in. ,,alternatywny spacer”, muzyczna ,,totalna improwizacja” w jednej z bram przy ul. Mielczarskiego, spektakle Teatru nikoli z Krakowa i Teatru Gdynia Główna oraz koncerty ,,Mikrokosmosu” i ,,Limboskiego” przy Konduktorowni. W niedzielę wydarzenia festiwalowe ruszą od godz. 13.30 – wtedy zacznie się przedstawienie ,,Teatru Przebudzeni” z Ostródy. Potem jeszcze m.in. koncerty formacji ,,Eternal  Spiritus” i ,,Pospieszalski&Kafel”, spektakl ,,Łysa śpiewaczka” Teatru im. A. Mickiewicza czy spotkanie z Arturem Barcisiem. Całość zwieńczy ,,fire show” na scenie przy Konduktorowni o godz. 20.00.  

Wstęp wydarzenia Festiwalu Kultury Alternatywnej ,,eFKA” jest wolny, a dokładnego programu wszystkich trzech dni należy szukać na fanpejdżu pod linkiem  https://www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej/  Tam też mogą pojawić się informacje na temat ewentualnych zmian czy przesunięć w programie.  

,,eFKĘ” przygotowała Fundacja „Oczami Brata” we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Jasne, że Alternatywa 21”, Teatrem im. A. Mickiewicza i Teatrem Nowym. Festiwal otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także Urzędu Miasta.

Ten weekend zapowiada się naprawdę przebogato, bo w piątek i sobotę także kolejne odsłony ,,kroczącego” przez kolejne dzielnice zadania wybranego do realizacji w Budżecie Obywatelskim, a mającego uprzyjemnić wolny czas lokalnym społecznościom poszczególnych rejonów miasta. Na Stary Rynek impreza trafi już dziś, 27 sierpnia, po południu – od godz. 14.00, mając w tle występy kolejnych artystów (w tym Amelii Cierpiał oraz – na sam koniec – Marty Honzatko z zespołu Teatru Mickiewicza), będzie można spróbować szczęścia w konkursach, skorzystać z porad dietetycznych, treningowych czy ,,odhaczyć się” w Narodowym Spisie Powszechnym (który dla wszystkich obywatelek i obywateli jest obowiązkowy). Podobny piknik odbędzie się w sobotę, 28 sierpnia – w dzielnicy Ostatni Grosz, przy ul. Iglastej, a na liście wykonawców m.in. częstochowskie, znane formacje Apress Band i AmperA.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę