4 września rozpocznie się i potrwa do 12 września jubileusza, 10. edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!". W tym czasie zaplanowano wiele okołoliterackich wydarzeń - od spotkań z autorami przez koncerty i warsztaty.

Twórcy festiwalu – jak to mają w zwyczaju – dekonstruują, zgodnie z nazwą imprezy, typowe spojrzenie na literaturę, wychodzą daleko poza sztampową formę promocji czytelnictwa. Jak twierdzą, chcą bowiem ,,uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze”. Literatura jest punktem startowym, ale to zainteresowanie jej licznymi interakcjami z innymi dziedzinami sztuki czynią częstochowski festiwal odmiennym.

Do Częstochowy w tym roku przyjedzie Robert Małecki, jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy w Polsce, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Kryminalnej Piły, autor m.in. thrillera kryminalnego „Zmora” – choć książkę tę niełatwo prostym gestem postawić na półce z innymi kryminałami… Będzie Radek Rak – laureat Nike z zeszłego roku, autor przewrotnej ,,Baśni o wężowym sercu albo wtórego słowa o Jakóbie Szeli”. W programie także spotkanie z Dorotą Kotas, która w swoich „Cukrach” (czyli drugiej książce swojego autorstwa) stawia m.in. pytania o to, czy miejsce urodzenia określa nas na stałe, czy możemy się od niego zupełnie odciąć, stworzyć sobie jakąś bezpieczną przestrzeń do życia na własnych warunkach.

W kontekście książki ,,Wojenka” – złożonej z efektów spotkań z osobami, które drugą wojnę światową przeżyły jako kilkuletnie dzieci – organizatorzy zapraszają na rozmowę z Magdaleną Grzebałkowską, reporterką odwiedzającą Częstochowę nie po raz pierwszy. Wśród gości ,,Czytaj!” znajdzie się także Emilia Kiecko – historyczka sztuki, adiunkta w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, która w swojej książce pisze o tym, jak architekci i urbaniści PRL wyobrażali sobie przyszłość miast. Wokół kanonu lektur – tego, czym powinien być i czy nie jest czasami już tylko… reliktem – będzie się z kolei obracać debata z udziałem pisarki i dziennikarki Justyny Suchańskiej, filozofki Katarzyny Kasi oraz literaturoznawcy i pisarza Michała Rusinka.

To zaledwie część wszystkich propozycji, która złożą się na tę edycję ,,Czytaj!” – w programie znalazło się też bowiem m.in. miejsce na warsztaty pisarskie z Witem Szostakiem, rozmowę z Arturem Domosławskim o jego książce o prof. Zygmuncie Baumanie, spotkanie z redaktorem naczelnym „Zeszytów Komiksowych” Michałem Traczykiem, czytanie performatywne prozy Anny Cieplak, warsztaty plastyczne wokół bajki dla dzieci, warsztaty z podstaw języka migowego z Anną Irasiak czy wystawy okładek Łukasz Piskorka – projektującego je m.in. dla wydawnictwa ,,Czarne”.

Nie zabraknie koncertów – m.in. Korine Sky Riot czy Krzysztofa Niedźwieckiego z materiałem upamiętniającym Korę Jackowską.  

A przedsmak festiwalowych spotkań zapewni najnowsze, już 22. wydanie videocyklu ,,Prze_Czytaj!” – czyli kolejna rozmowa wokół kilku wybranych pozycji wydawniczych, przygotowywana przez współtworzących festiwal Tomasza Florczyka i Sylwię Górę. Dwie z omawianych w tym odcinku autorek – Annę Sudoł i Dorotę Kotas –  Festiwal będzie gościł we wrześniu… Do obejrzenia na fanpejdżu ,,Czytaj!” pod linkiem https://fb.watch/7Dbacb-3Ww/.

Za szczegółami programu festiwalu – dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy – można zapoznać się na stronie http://www.festiwalczytaj.pl/, https://www.facebook.com/czytaj/ oraz https://www.instagram.com/fds_czytaj/.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę