"Technika! To Was zaskoczy” - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę, 11 września w naszym mieście kolejna edycja Industriady. Główną areną Święta Szlaku Zabytków Techniki będzie będzie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz otaczający go teren Parku Staszica.

Industriada – czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki – odbywa się już od 12 lat. To impreza organizowana w tym samym czasie w całym województwie śląskim, łącznie w 38 obiektach w 25 miejscowościach – w tym w Częstochowie. O związkach naszego miasta z przemysłem i jego dziejami w Polsce nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć trochę zna częstochowską historię przynajmniej od drugiej połowy XIX wieku.

Motywem przewodnim Industriady jest w tym roku hasło ,,Technika! To Was zaskoczy”. Organizatorzy zapraszają do więc do wspólnego odkrywania tajników techniki – jej ewolucji, rozwoju, przełomów w jej dziejach czy sposobom, dzięki którym za pomocą techniki wykorzystujemy cztery żywioły.

Tegoroczna, częstochowska odsłona Industriady odbędzie się na terenie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica.

I tak między godz. 11 a 18 będzie można na starych zdjęciach prześledzić przeobrażenia technologii wydobywania rudy w regionie Częstochowy.

Zwiedzać samo Muzeum Górnictwa Rud Żelaza będziemy mogli od godz. 11.45 do 15.45 – a będzie to zwiedzanie nietypowe, bo… fabularyzowane. Fabularyzowane – czyli z dodatkiem m.in. opowieści ludzi, których życie obracało się wokół wydobywania bogactw ziemi – emerytowanych górników ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Nie obędzie się bez pikniku naukowego, podczas którego kadra Politechniki Częstochowskiej zabierze jego uczestników w świat nauki. Piknik potrwa od południa do godz. 16.00.

Innego rodzaju zajęcia warsztatowe przewidziano w godzinach 11.15-17.30 – najmłodsi spróbują swych sił w rysowaniu węglem, a nieco starsi – zbudują modele z klocków K’nex.

Oryginalnym i niecodziennym elementem tej Industriady w Częstochowie będzie także spotkanie z… kowalką. Jedyna w Polsce taka rzemieślniczka zaprezentuje, jak tworzy się niepowtarzalne przedmioty z metalu.

Od 11.15 do 17.30 potrwają z kolei zajęcia na industrialnym placu zabaw – czyli zestawie zbudowanych z przemysłowych materiałów stanowisk obrazujących zasady rządzące przyrodą…  

Jako że liczba miejsc jest ograniczona, wcześniej udział w wydarzeniach Industriady trzeba sobie zarezerwować telefonicznie – do najbliższego piątku można to zrobić w godz. 8.00-15.00 pod nr tel. 504 757 178.

Wydarzenia  Industriady w Parku Staszica organizuje Muzeum Częstochowskie. Z pełnym programem (także możliwością zwiedzania w tym dniu Muzeum Produkcji Zapałek i Muzeum Historii Kolei) można się zapoznać na  głównej stronie imprezy pod adresem https://industriada.pl/. Z kolei fanpejdż imprezy na Facebooku jest pod linkiem https://www.facebook.com/SzlakZabytkowTechniki/.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę