W piątek, 8 października autorka trylogii kryminalnej Anna Kańtoch spotka się z czytelnikami w Bibliotece Publicznej. Z kolei w sobotę w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury otwarta zostanie wystawa Irminy Sętowskiej nawiązująca twórczo do… kryptowalut.

 Trylogia Anny Kańtoch opowiada o losach policjantki Krystyny Lesińskiej. Pierwsza część – po tytułem „Wiosna zaginionych” – zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru 2021 oraz wyróżnienie Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Druga część –  „Lato utraconych” – ukazała się w tym roku. Pod koniec lat 90. w starej leśniczówce niedaleko Rudnika dochodzi do krwawej zbrodni. Nieznany sprawca atakuje spędzającą tam wakacje pięcioosobową rodzinę. Napaść udaje się przeżyć jedynie najstarszemu z dzieci. Okazuje się, że ocalały chłopak to odnaleziona zaledwie kilka miesięcy wcześniej ofiara porwania. Do śledztwa zostaje przydzielona Krystyna Lesińska, doświadczona policjantka specjalizująca się w nieoczywistych sprawach. Równocześnie mierzy się z własnymi demonami – niedawną śmiercią męża, zaginięciem brata. Nowa kryminalna sprawa to dla niej gra o wysoką stawkę – pokaże, czy Lesińska jest jeszcze w stanie pracować, czy może już czas na odejście ze służby....

Anna Kańtoch jest pisarką, autorką powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów, absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, już wielokrotnie nagradzaną za swoje pisarstwo – m.in. Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”.

Organizowane przez OPK spotkanie z autorką odbędzie się w Bibliotece Publicznej 8 października o godz. 18.
 
Dzień później, w sobotę, 9 października, o godz. 18 Irmina Sętowska otworzy swoją wystawę „Bobokocoiny” w Ośrodku Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1.

Artystka nawiązuje do… kryptowalut i popularnego wśród artystów monetyzowania twórczości systemem NFT. Zauważa pewną zależność pomiędzy procesem „wykopywania” kryptowalut a tworzeniem – naprowadziło ją to na pomysł stworzenia własnej „waluty”. Jej ,,prace-monety” mają rozmiary 20 cm na 20 cm. Łączy je jednie wielkość, bo każda ma unikatowy, ręcznie malowany wzór związany ze światem ,,Boboków” artytski.

Irmina Sętowska to częstochowska projektantka i ilustratorka. Studiowała na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tam stworzyła koncept Boboków. Początkowo tworzyła maskotki, z czasem poszerzała stworzony świat o kolejne media ekspresji – ilustracje, obiekty powiązane z projektowaniem użytkowym czy tkaniny. W trakcie pobytu w Portugalii namalowała pierwszy mural z motywem Boboków. Stworzyła również – przy współpracy z Ośrodkiem Promocji Kultury – instalację artystyczną na placu Biegańskiego, a na jednej ze ścian w przejściu przy ul. Tuwima – mural zrealizowany dzięki stypendium prezydenta Częstochowy.

W galerii OPK przy ul. Dąbrowskiego 1 prace Irminy Sętowskiej będzie można oglądać wernisaż do 3 listopada, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-20. Wstęp do galerii jest bezpłatny, ograniczony jednak aktualnym reżimem sanitarnym (szczegóły na stronie https://gaudemater.pl/).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę