18 grudnia w Ratusz Miejskim otwarta zostanie wystawa "VaBank – banknoty na ziemiach polskich”. Znajdą się na niej m.in. bilety skarbowe z czasów Kościuszki, pieniądze z międzywojnia, czy też współczesne nam papierowe obiekty westchnień kolekcjonerów.

Choć większość z nas kojarzy kasiarzy Henryka Kwinto i Duńczyka z filmu Juliusza Machulskiego ,,Vabank”, to mało kto wie, że pierwowzorem Kwinty był Antoni Stanisław Cichocki (ksywa ,,Szpicbródka”), a postać Duńczyka zainspirował Marian Brzeziński (w półświatku – Maniek Buc). Obaj mają związki z dziejami Częstochowy – związki przestępcze, jak na złodziei przystało… To właśnie w naszym mieście zaplanowali skok na ówczesny Bank Polski przy Al. NMP 34.

Kasiarze zresztą nie omijali Częstochowy już wcześniej – w październiku 1909 roku Wincenty Brocki (pseudonim Nikita) zasłynął włamaniem do jasnogórskiego skarbca. Szpicbródka uczył się fachu kasiarza właśnie od Nikity, a łączyła ich też ,,legalna” profesja – obaj byli bowiem z zawodu… fryzjerami.

Między innymi i te postacie są tłem wystawy ,,VaBank – banknoty na ziemiach polskich”, której otwarcie Muzeum Częstochowskie zaplanowało na 18 grudnia w Ratuszu. Cała sobota – właśnie 18 grudnia – będzie dniem wernisażowym. Tego dnia Ratusz będzie czekał na zwiedzających w godz. 11.30-17.30.

Na ekspozycji będzie się można przyjrzeć eksponatom, które powinny bardzo zainteresować nie tylko wytrawnych numizmatyków. Wystawa przybliży dzieje polskiej waluty ,,w papierze” – począwszy od biletów skarbowych z czasów insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., kończąc na banknotach kolekcjonerskich emitowanych od 2006 r. przez Narodowy Bank Polski.

W porządku chronologicznym zobaczymy bilety kasowe Księstwa Warszawskiego, rzadki banknot Królestwa Polskiego w walucie złotowej z 1831 roku, emisje marek polskich z okresu Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego z 1917 r., pieniądz II Rzeczypospolitej – marki polskie Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emisje złotowe Banku Polskiego, pieniądz czasów okupacji i powojenny, pieniądz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III RP – aż do banknotu pięciusetzłotowego z serii „Władcy polscy”, wprowadzonego do obiegu cztery lata temu…

Nie braknie rarytasów: jak matryce do obligacji z czasów powstania styczniowego czy pieniądza zastępczego wydawanego w Częstochowie oraz na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego. Zbiór uzupełnią akcje i obligacje państwowe – także te związane z częstochowskimi zakładami przemysłowymi.

Ekspozycję ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach i osób prywatnych (m.in. Wojciecha Lisieckiego) będzie można oglądać w Ratuszu do 22 maja.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę