18 grudnia na deskach Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie premiera spektaklu, którego główną bohaterką jest...Maria Skłodowska-Curie. Co ciekawe, na scenie nie zobaczymy dobrze znanych częstochowskiej publiczności aktorów, a młody zespół Teatru Papahema.

Na początku tego sezonu wymyśliliśmy projekt “Młoda Częstochowa” z prostym przesłaniem, w którym chodzi o promowanie na miarę możliwości młodych artystów wywodzących się z naszego miasta. Stąd też pomysł na zaproszenie Teatru Papahemy. “Skłodowska” to fantastyczne przedstawienie, jedno z lepszych, jakie widziałem w ostatnich latach – informuje Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza.

Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Zaczęliśmy od premiery w Białymstoku, później była Warszawa, a teraz czas na Częstochowę. Biografia Skłodowskiej-Curie jest fascynująca, pojemna, wielowątkowa i inspirująca w wielu kontekstach. Nie możemy przejść wobec niej obojętnie - mówi Mateusz Trzmiel, pochodzący z Częstochowy aktor Teatru Papahema.

Spektakl adresowany jest do osób powyżej 16. roku życia. Premiera odbędzie się 18 grudnia o godz. 19.

Tekst i reżyseria: Agata Biziuk, scenografia: Katarzyna Pielużek, muzyka: Natasza Topor, choreografia: Anna Sawicka-Hodun, projekcje: Patryk Bychoski, Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk, konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska, obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę