Od piątku, 22 kwietnia w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" będzie można oglądać prace częstochowskiego artysty wizualnego Bartłomieja Stypki, który współtworzył artystyczny projekt Monstfur.

Bartłomiej Stypka urodził się w 1983 roku w Częstochowie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a potem Komunikację Wizualną na Wydziale Wychowania Artystycznego dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W latach 2006-2017 współtworzył artystyczny projekt Monstfur, skupiający się przede wszystkim na graficzno-malarskich realizacjach w przestrzeni publicznej. Dziś samodzielnie prowadzi pracownię malarską.

Od najmłodszych lat interesuje się wizualnymi działaniami w przestrzeni miejskiej – w tym szeroko pojętym graffiti. Ręcznie wycinany szablon z czasem stał się jego podstawową techniką wyrazu artystycznego. Choć – jak sam mówi –  matryca, jaką jest szablon, przenika się w jego twórczości z tradycyjnymi malarskimi gestami.  

Rozmowę z twórcą, którą dwa lata temu w swoim cyklu wywiadów z postaciami kultury poprowadził Wojtek Kowalski, można zobaczyć na kanale Miejskiego Domu Kultury w serwisie YouTube. Dowiemy się z niej m.in. o częstochowskich korzeniach artysty oraz o tym, co myśli np. o tramwajach oklejonych kiełbasami – reklamami kiełbas, oczywiście.  

Prace Stypki będzie można oglądać w galerii OPK do 18 maja. Galeria instytucji jest otwarta dla osób zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 10 do 20. Wstęp – bezpłatny.

Wernisaż rozpocznie się w piątek o godz. 19.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę