1 czerwca w Częstochowie rozpocznie się Festiwal Bajki. Oprócz warsztatów, spotkań autorskich i konkursów będzie też Literacki Piknik na wolnym powietrzu – w Parku Staszica.

Festiwal Bajki jest już stałą pozycją na mapie częstochowskich imprez – odbywa się po raz 8. Jego głównymi odbiorczyniami i odbiorcami są najmłodsi uczestnicy kultury. To w nich organizatorzy Festiwalu chcą wzbudzić zainteresowanie książką, zaszczepić potrzebę korzystania z  biblioteki, zachęcić do systematycznego kontaktu z kulturą.

Festiwalowo-bajkowe wydarzenia odbywać się będą w różnych placówkach Biblioteki Publicznej w Częstochowie – nie tylko w Bibliotece Głównej w ,,Alejach” czy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, ale i w filiach zlokalizowanych w dzielnicach. Będą to m.in. warsztaty z podstaw języka migowego, zajęcia wykorzystujące... długopisy 3D,  kreatywna improwizacja teatralna czy zabawy zorganizowane przez Pana Poetę. Dzieci spotkają się z autorem Grzegorzem Kasdepke, ilustratorem Piotrem Sochą, Anną Kaźmierak – także ilustratorką, czy Małgorzatą Swędrowską, która będzie uczyć czytania wrażeniowego, a zatem „smakowania” literatury wszelkimi zmysłami.

Finałowym punktem festiwalu będzie Literacki Piknik w Parku Staszica w sobotę, 4 czerwca, od godz. 12. Oprócz rozstrzygnięcia towarzyszącego Festiwalowi konkursu plastycznego dla rodzin na książkę dotykową, w programie Pikniku są gry, zabawy, warsztaty, tworzenie balonowych stworków, ale i spotkania z autorami książek dla najmłodszych czytelniczek i czytelników.  

Imprezę organizowaną przez Bibliotekę Publiczną im. Wł. Biegańskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Tegorocznym partnerem jest także Galeria Jurajska. Patronatem festiwal objął też prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Oto szczegółowy program:

1 czerwca (środa)

12.00, Oddział dla Dzieci i Młodzieży (al. Kościuszki 4)
Warsztaty z podstaw języka migowego dla młodzieży i dorosłych

17.00, Filia nr 14 (ul. Norwida 17/21)
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

2 czerwca (czwartek)

11.00, Filia nr 7 (al. Pokoju 15/17)
Warsztaty z tworzenia pomocy dla osób słabowidzących i niewidomych prowadzone przez Martę Szkiel, skierowane do dzieci i młodzieży

12.30, Filia nr 1 (al. Niepodległości 11)
Warsztaty z podstaw języka migowego dla dzieci

16.00, Filia nr 8 (ul. Księżycowa 2)
Zaczarowany długopis — zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D dla dzieci z opiekunami prowadzone przez Kołobajki

3 czerwca (piątek)

12.30, Filia nr 2 (ul. Orlik—Ruckemanna 35/37)
Spotkanie autorskie z Panem Poetą

16.00, Filia nr 14 (ul. Norwida 17/21)
Warsztaty plastyczne z Piotrem Sochą — ilustratorem m.in. takich książek jak: Pszczoły, Drzewa, czy Brud. Cuchnąca historia higieny

18.00, Biblioteka Główna (al. NMP 22)

Kreatywna improwizacja teatralna z dziećmi

4 czerwca (sobota)

12.00-18.00, Park im. S. Staszica - Piknik Literacki

12.00-18.00 — zabawy, animacje, gry prowadzone przez Kolorowo i bombowo
12.00 — rozwiązanie rodzinnego konkursu plastycznego na książkę dotykową
12.30 — warsztaty czytania wrażeniowego prowadzone przez Małgorzatę Swędrowską
13.30 — spotkanie autorskie z Anną Kaźmierak
15.00 — spotkanie z Marcinem Pałaszem
16.30 — warsztaty plastyczne z Martą Szkiel

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę