Około 60 organizacji pozarządowych wzięło udział w Pikniku Podmiotów Ekonomii Społecznej, który odbył się w niedzielę, 26 czerwca w III Al. NMP. 

 Była to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej zakresowi działalności poszczególnych organizacji ,,trzeciego sektora”.

A że spotkanie było w ,,piknikowym” klimacie przy świetnej pogodzie, nie brakło typowych dla takich okazji propozycji – atrakcji dla dzieci i dorosłych, pokazów psów i spotkań z alpakami, pokazów tematycznych (sportów walki, akrobacji, tańca etc.), warsztatów pierwszej pomocy i warsztatów twórczych, a nawet możliwości… bezpiecznego popatrzenia prosto w słońce przez teleskop. Stoisko Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Ligi Ochrony Przyrody proponowało luźny sprawdzian wiedzy z geografii, Fundacja ReThing – ekologiczny quiz oraz przyjazne dla środowiska zakupy. Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. J. Dudy-Gracza czy Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego pokazywały prace swoich członkiń i członków. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną prowadziło warsztaty dla dzieci, a Uczniowski Klub Sportowy Hetman –  partie szachów na oczach przechodniów, jednocześnie opowiadając o swoich regularnych spotkaniach. Można było kupić sobie miody smakowe, zakwasy, kiszonki. Organizacje promowały także swoje ważne inicjatywy i przedsięwzięcia, które aktualnie prowadzą lub z którymi lada dzień ruszają – jak np. ,,Czytanie w bramie” Fundacji Chrześcijańskiej Adullam.     

Prowadzącym swoje stoiska przedstawicielkom i przedstawicielom sektora NGO za udział w pikniku i całą działalność dziękował prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Organizatorami byli Wydział Polityki Społecznej UM, Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Społeczny konsultant ds. współpracy z NGO. 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę