W dniach 1-3 lipca w Teatrze Adama Mickiewicza i Miejskiej Galerii Sztuki odbywał się I Festiwal im. Piotra Machalicy. Na finałowym koncercie była pełna sala.

Trzy dni wspomnień o wybitnym aktorze, reżyserze, wykonawcy piosenek poetyckich zwieńczył koncert pod tytułem ,,Moje chmury płyną nisko”. Duża sala teatralna gmachu przy ul. Kilińskiego szczelnie wypełniła się publicznością, a wśród wykonawców znaleźli się m.in. Magda Umer, Cezary Żak, Katarzyna Żak, Ewa Żmijewska, Artur Żmijewski, Janusz Strobel, André Hübner-Ochodlo, Olek Klepacz czy Muniek Staszczyk. Na scenie nie zabrakło też częstochowskich instrumentalistów, którzy kiedyś akompaniowali Piotrowi Machalicy podczas jego recitali – jak Michał Rorat czy Krzysztof Niedźwiecki.

Publiczność witali dyrektor częstochowskiej miejskiej sceny teatralnej Robert Dorosławski oraz Aleksandra Sosnowska-Machalica, prezeska organizującej cały Festiwal fundacji, której patronuje postać Piotra Machalicy. Ze strony władz samorządowych Częstochowy do wszystkich obecnych zwrócił się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Dziękował osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie Festiwalu. – Te ostatnie trzy dni z Piotrem Machalicą są znakomitym świadectwem tego, jak wszechstronnym, twórczym i cenionym był artystąmówił prezydent.Ale są też dowodem na to, co z perspektywy nas – częstochowianek i częstochowian – jest chyba najistotniejsze: jak głęboki i warty pielęgnowania ślad zostawiły tutaj jego charyzma, praca aktorska, reżyserska i dyrektorska w naszym Teatrze.   

Galowy koncert był ostatnim punktem festiwalowego programu, który od piątku objął m.in. spektakl ,,Serca na odwyku” – także w Teatrze im. Adama Mickiewicza, spotkanie z cyklu ,,Nieśmiertelni” w sali kina OKF ,,Iluzja” czy wystawę fotograficzną wokół kreacji aktorskich stworzonych przez lata przez Piotra Machalicę – w Miejskiej Galerii Sztuki.   

Po pierwszej edycji Festiwalu w przestrzeni Częstochowy pozostanie też symboliczny ślad materialny, w postaci stojącej w III Alei ławeczki, na której można przysiąść obok rzeźby przedstawiającej aktora. Została odsłonięta na otwarcie Festiwalu przez poetę i pieśniarza Jana Wołka, w towarzystwie m.in. Adama Machalicy i Hanny Śleszyńskiej.

Przedwcześnie zmarły w grudniu 2020 roku Piotr Machalica był związany z Częstochową przez – jak się niestety okazało – ostatnie kilkanaście lat swojego życia. Był dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza; można było go tu wielokrotnie oglądać także na scenie – w spektaklach, przedstawieniach muzycznych i recitalach z piosenką autorską i poetycką. Jego grób znajduje się na częstochowskim cmentarzu św. Rocha. 

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę