W piątek i sobotę (19 i 20 sierpnia) przy ul. Mielczarskiego po raz drugi zagości Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA! W ciągu dwóch dni na trzech scenach zaprezentuje się ponad 150 artystów, w tym m.in. Marta Burdynowicz, Marta Honzatko i zespół Mikromusic.

- W tym roku stawiamy przede wszystkim na tytułowe „Relacje". Zależy nam na tym, żeby każdy punkt programu – od spektakli, po plener malarski czy koncerty, wpisywał się w ten motyw przewodni. Dotyczył tego, jak zwracamy się do siebie nawzajem, opowiadamy o innych, jaki mamy szacunek do siebie samego czy osób wokół nas. Stąd tak wiele partnerów i osób zaangażowanych w organizację - mówi  Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata. - Zależy nam na tym, żeby eFKA łączyła. Była owocem współdziałania, wspólnych chęci i właśnie tych relacji. To pozwoli jej na długo zakorzenić się w Częstochowie. A jak współpraca i relacje, to i rozwój. Zapewni go Artystyczna Scena Talentów, którą udostępnimy z myślą o tych, którzy chcą rozwijać skrzydła, ale brakuje im odpowiedniego wsparcia i zachęty. My mówimy: scena należy do Ciebie, pokaż to, co gra Ci w duszy.

eFKA, czyli Festiwal Kultury Alternatywnej zadebiutował na kulturalnej mapie miasta w sierpniu 2021 r. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Oczami Brata. Cel, który przyświecał organizatorom, był jasny: kulturalne ożywienie i rewitalizacja Starego Miasta. Stąd większość wydarzeń skoncentrowana była w okolicach ul. Mielczarskiego. Adres ten wybrano nieprzypadkowo, to właśnie tu od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal, który powołali do życia fundacja i Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21", stanowi fenomen nie tylko w skali miasta. Zapał wyjątkowych pracowników i ich pozytywną energię szybko docenili mieszkańcy. Dziś „Alternatywa 21" stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc w Częstochowie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę