14 października w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się koncert poświęcony królowej Elżbiecie II. Wypełnią go trzy kompozycje Edwarda Elgara. Solistą będzie młody wiolonczelista Milan Drake.

U boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka zagra urodzony we Frankfurcie młody wirtuoz Milan Drake, wielokrotny laureat konkursu „Jugend musiziert”, zdobywca I nagrody oraz nagrody specjalnej na konkursie Mendelssohna w Kronbergu.  Wykona on z orkiestrą ,,Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85” Edwarda Elgara – a więc, jak przystało na poświęcony Elżbiecie II wieczór, kompozytora brytyjskiego, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Cały koncert będzie zresztą stał pod znakiem Edwarda Elgara. To jeden z tych kompozytorów, dzięki któremu Anglia przestała być uważana za ,,kraj bez muzyki” – ,,das Land ohne Musik”, jak mówili Niemcy, mogący szczycić się całą galerią pomnikowych twórców muzyki europejskiej, już w czasach Elgara uznawanych za kanon. Dzięki temu kompozytorowi Europa musiała znowu docenić muzykę wyspiarzy, która wcześniej przez dwa stulecia – od czasów Henry’ego Purcella – narzekała na brak wielkich kompozytorskich nazwisk. Dwie ukończone symfonie Elgara mają dziś status kanonicznych brytyjskich dzieł orkiestrowych. Ale to właśnie cykl marszów ,,Pomp and Circumstance” zapewnił sobie największą rozpoznawalność –  wokalny fragment pierwszego z nich (,,Land of Hope and Glory”) jest  zaraz po hymnie narodowym najbardziej znanym utworem brytyjskim. Jest też jedną z ,,obowiązkowych” kompozycji granych co roku na finał Koncertów Promenadowych – „The Last Night of the Proms”.

Kolejny utwór w programie piątkowego koncertu, ,,Enigma variations op. 36”, to pełne aluzji do najbliższych i znajomych Elgara wariacje na temat melodii, którą pewnego wieczora kompozytor wyimprowizował przy domowym pianinie w obecności swojej żony. Utwór zachwycił m.in. mistrza instrumentacji Rimskiego-Korsakowa, a jego wykonaniem zdarzyło się kiedyś dyrygować samemu Mahlerowi. W pierwszej części wieczoru zabrzmi natomiast kontemplacyjny i elegijny ,,Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85”, napisany przez Elgara pod wpływem doświadczenia I wojny światowej…   

Na ,,Tajemnice Londynu – Koncert pamięci Królowej Elżbiety II” Filharmonia Częstochowska zaprasza w piątek, 14 października, o godz. 19.   

Bilety – 48 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 22 zł (UTW) – do nabycia w kasie Filharmonii oraz na jej stronie internetowej.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę