W dniach 16-20 listopada w gościnnych progach Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" odbędzie się druga edycja festiwalu "Poezja jest najważniejsza". Zaplanowano spotkania autorskie, dyskusję o poezji, koncerty, czy Turniej Jednego Wiersza.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Karina Caban, Małgorzata Lebda, Wasyl Machno czy Bohdan Zadura. Ponadto organizatorzy porozmawiają z dobrze znanymi częstochowskiej publiczności autorami – Sławomirem Domańskim czy Tomaszem Jamrozińskim. Odbędzie się też dyskusja na temat roli poezji we współczesnym świecie, w której udział wezmą Rafał Gawin, Barbara Janas-Dudek i Radosław Wiśniewski. O tłumaczeniach opowie Olga A. Wiewióra. Wręczone zostaną także Międzynarodowe Nagrody Literackie „Don Kichot”.

Całość uzupełnią Turniej Jednego Wiersza oraz koncerty Philipa Brackena, duetu contraVERSOS i częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych.

- W dobie kultury obrazkowej, w czasach medialnie opanowanych przez modne insta i tik-tok poezja musi być „pozytywnie bezczelna” ─ czytamy w manifeście programowym festiwalu. ─ Poezja spychana w kąt musi głośno przypominać się, a zarazem upominać się o należne jej miejsce. Przyszła więc pora na to, żeby zjednoczyć się i zaprosić do działania poetki i poetów, zarówno z naszego miasta, jak i tych przyjezdnych, o których głośno w Polsce.

I dalej: - Żywa poezja nie może obejść się bez konkursowej batalii z bezpośrednią oceną jurorską i spotkań oko w oko. Wychodzimy bowiem z założenia, że proza sobie radzi – ma się dobrze na księgarskich półkach, ale nie jednoczy tak silnie jak poezja. Dlatego będziemy gromko i bezczelnie powtarzać tę jedną tezę – POEZJA JEST NAJWAŻNIEJSZA!

Z programem festiwalu można zapoznać się tutaj.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę