W dniach 2-4 czerwca Częstochowa ponownie stanie się polską stolicą odmian jazzu tradycyjnego. Muzyka zabrzmi w sali koncertowej, w klubie i pod gołym niebem. Muzyki będzie można posłuchać w sali koncertowej, klubie i pod gołym niebem.

Festiwal rozpocznie się 2 czerwca. O godz. 15 w Ośrodku Promocji Kultury odbędą się przesłuchania konkursu „Swingujący Kruk”. O godz 18. muzycy i miłośnicy spotkają się na placu Biegańskiego, skąd – w kojarzonym już mocno z festiwalem paradnym korowodzie – dotrzeć na plac Louisa Armstronga obok Filharmonii.

O godz. 19 – już w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej – Honorowego Swingującego Kruka odbierze Jan Boba,  muzyk związany przed laty z Jazz Ball Band i Old Metropolitan Band, a potem prowadzący swój własny Boba Jazz Band. Laureat wystąpi tego samego wieczora z projektem Jan Boba and Friends, a potem na scenę wejdzie Krystyna Durys Band. Gościom ma towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej. O godz. 22.30 – już Klubie Muzycznym Stacherczak przy alei Kościuszki – zaplanowano koncert częstochowskiej Five O’Clock Orchestra, a po nim –  jam session.

W sobotę, 3 czerwca, festiwal przeniesie się do Klubu Politechnik przy alei Armii Krajowej. O godz. 19 rozpocznie się tam koncert laureatów konkursu „Swingujący Kruk”. Potem na scenie zaprezentują się Warsaw Dixielanders oraz Volta Big Band. Wieczór znów zakończy się w Klubie Muzycznym Stacherczak, gdzie przed jam session wystąpi Tador Swingtet.

W niedzielę, 4 czerwca, na organizowanym od kilku edycji pikniku przy  ul. Jazzowej wystąpi częstochowski zespół Heartbeat.

Wstęp na niedzielny piknik jest wolny. Z kolei za wejściówki na koncert w Filharmonii zapłacić trzeba 48 zł (normalne) i 40 zł (ulgowe), na koncert w „Politechniku” – 40 zł, a na wieczorne jam sessions – 30 zł.

Zgodnie – nomen omen – z tradycją za organizację festiwalu jazzu tradycyjnego odpowiadają Filharmonia Częstochowska oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. Dyrektorem festiwalu jest Adam Klocek, a dyrektorem artystycznym – Tadeusz Orgielewski.

Więcej o dziejach festiwalu oraz szczegółowym programie tegorocznej edycji –  na oficjalnej stronie Hot Jazz Spring.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę