W czwartek, 16 maja studenci Politechniki Częstochowskiej oraz Uniwersytetu Jana Długosza przeszli alejami Armii Krajowej i NMP na plac Biegańskiego, gdzie z rąk zastępcy prezydenta Jarosława Marszałka odebrali klucze do bram miasta.

Od 13 maja w ramach juwenaliów odbył się już m.in. seans kina plenerowego, stand up oraz dzień poświęcony sportowi i rekreacji. Huczniej zrobiło się w czwartek – wtedy, koło południa, studenci przeszli dwiema alejami – Armii Krajowej i NMP – na pl. Biegańskiego. Jedynym dress codem w tej paradzie była wyobraźnia – studenckie przebrania były inspirowane m.in. estetyką meksykańską czy gwiezdnowojenną. Obok żaków z Uniwersytetu Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej w kondukcie szły władze rektorskie obu uczelni. Przed Ratuszem przedstawiciele samorządu studenckiego odebrali symboliczny klucz do wrót Częstochowy od zastępcy prezydenta miasta Jarosława Marszałka.  Wieczorem w programie było jeszcze gromadne grillowanie w studenckim miasteczku. Ocierając kiełbasiany tłuszcz z twarzy można było zapewne także wymienić się opiniami co do takiej, jak w tym roku – czyli biletowanej poprzez stronę internetową – formuły zbiorowych studenckich podrygów. To samo można było zapewne robić tego samego wieczora już pod dachem – podczas tanecznej imprezy w jednym z klubów w centrum miasta.

Piątek i sobota mają upłynąć młodemu kwiatowi częstochowskiej inteligencji pod sceną. W piątek wyjdą na nią takie składy bądź soliści jak Łydka Grubasa (rock, folk, metal), Bracia Figo Fagot  (miejskie disco polo), Figo i Samogony (gatunek pokrewny muzyce Braci Figo Fagot), TEDE (rap) i PRO8L3M (rap, trap), a w sobotę – Zeamsone (rap), Tymek (rap) i Kizo (rap, trap). W oba dni, po występach, wszystkim stojącym w pionie do tańca przygrywać będą jeszcze DJe.

Za przygotowanie juwenaliów wzięła się w tym roku głównie Politechnika Częstochowska, wspierana solidarnie przez drugą częstochowską uczelnię publiczną, czyli Uniwersytet Jana Długosza.

fot. Grzegorz Skowronek/UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę