27 czerwca w Częstochowie rozpoczęła się trzecia odsłona Festiwalu im. Piotra Machalicy. Inaugurację spuentował występ Krystyny Jandy w Klubie Politechnik.

Zmarły w 2020 roku Piotr Machalica ceniony był w całej Polsce – i rozpoznawalny m.in. dzięki kilkudziesięciu rolom w filmach, serialach czy Teatrze Telewizji –  ale to z właśnie z Częstochową był mocno związany na ostatnim etapie życia. Przez kilkanaście lat kierowania artystyczną działalnością Teatru Mickiewicza poznał tu – jak sam przyznawał w rozmowie dla miejskiego magazynu "CGK” – wielu artystów, którzy z biegiem czasu stali się jego przyjaciółmi. A miejscowa publiczność obdarzała go masą ciepła – z dyrektorskiego fotela wychodził przecież na deski, niejednokrotnie w głównych rolach, stykał się z tą publicznością bezpośrednio. Otaczało go też grono świetnych częstochowskich muzyków. To oni byli jego partnerami podczas recitali, z którymi jako śpiewający, interpretujący piosenki aktor występował nie tylko lokalnie. W końcu –  po tym jak odszedł 14 grudnia 2020 roku w wieku ledwie 65 lat, spoczął na częstochowskim cmentarzu Rocha. Niecały rok później powstała Fundacja imienia Piotra Machalicy. Jej misją jest upamiętnianie go jako osoby i artysty.

W czwartek w Akademickim Centrum Kultury "Klub Politechnik" festiwalowicze podziwiali jedną z najważniejszych polskich aktorek Krystynę Jandę w monologu scenicznym zatytułowanym "My Way", który zainaugurował czterodniowy festiwal. W czwartek w tym samym miejscu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Kamili Sitak, a później - już w Konduktorowni - otwarcie wystawy malarstwa Jana Wołka.

- Piotra znaliśmy wszyscy, skoro tu dzisiaj jesteśmy. To postać nietuzinkowa, która wpisała się na stałe w historię Częstochowy. Festiwal, który co roku gromadzi miłośników sztuki, teatru i muzyki, by celebrować pamięć o wybitnym aktorze, stał się już nieodłącznym elementem naszego miasta - mówił podczas inauguracji festiwalu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Moment wyjścia na scenę prezydent wykorzystał do przekazania podziękowań dla Aleksandry Sosnowskiej-Machalicy, wdowy po Piotrze i założycielce fundacji jego imienia.

Przed nami kolejne propozycje na pozostałe trzy dni III Festiwalu Piotra Machalicy. Dzisiaj w "Politechniku" odbędzie się koncert André Ochodlo & TrioMania "Pięć miłości | 5 Loves". Początek o godzinie 18. Później - o godzinie 20 - w Teatrze im. Adama Mickiewicza wystąpi Katarzyna Żak w koncercie "Młynarski - Kocham Cię życie". Na zakończenie zaplanowano natomiast "Cohen rodzinnie". W Miejskiej Galerii Sztuki pojawią się Artur Żmijewski, Ewa Żmijewska, Shandrelica Casper, Adam Machalica, Aleksander Machalica, Krzysztof Machalica.

29 czerwca to Kampus Zdrowie - impreza plenerowa przed ACK Klub Politechnik, w ramach której będzie można spotkać się ze znanymi aktorami i siatkarzami. Poza tym będą również darmowe konsultacje lekarskie, porady prawne i konsultacje z psychoterapeutą.

Na godzinę 16 też w sobotę zaplanowano spotkanie z cyklu "Nieśmiertelni", podczas którego Magda Umer, Katarzyna Żak, Artur Żmijewski, Janusz Strobel i Adam Machalica opowiedzą o patronie festiwalu. Z gośćmi będzie można się zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki. Wieczorem - o godzinie 19 - na scenie Klubu Politechnik wystąpi Artur Andrus. Na zakończenie przewidziano dwa wieczorne koncerty. Jeden w Teatrze im. Adama Mickiewicza - występ Nuli Stankiewicz z piosenkami Jonasza Kofty "Idź swoją drogą", drugi w Miejskiej Galerii Sztuki - koncert "Tylko Ty" zespołu Shandy & Eva.

Niedziela, czyli ostatni dzień festiwalu, to już tradycyjnie Koncert Galowy, który odbędzie się również w Klubie Politechnik. Wydarzenie "Jeszcze w zielone gramy" poprowadzą Magda Umer i Artur Andrus. Na scenie wystąpią Katarzyna Żak, Nula Stankiewicz, Joanna Liszowska, Magdalena Kumorek, Ewa Żmijewska, Shandrelica Casper, Lidia Compel, Karolina Łopuch, Zofia Stefaniak, Maria Płowiecka, Karolina Pałasz, Artur Żmijewski, Adam Machalica oraz Adrian Nowak, a zagra z nimi zespół w składzie Robert Kuśmierski (piano, akordeon), Paweł Pańta (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja) i Stanisław Pańta (fortepian) pod kierownictwem Janusza Strobla.

fot. Łukasz Kolewiński/UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę