Już w tą sobotę po raz trzeci cofniemy się o kilkadziesiąt lat wstecz podczas Festiwalu Retro, który odbędzie się w Amfiteatrze przy Promenadzie Czesława Niemena.

 

W tym roku na deskach Amfiteatru im. Czesława Niemiena wystąpią artyści zarówno polscy jak i zagraniczni. Podczas III Festwalu Retro Częstochowa usłyszymy:
- Goodnight Circus,
a także na koncercie finałowym „Każdemu wolno kochać” gośćmi Makabundy będą:
- Katarzyna Skrzynecka
- Ania Rusowicz
- Wojciech Konrad Dąbrowski
- Krzystof K.A.S.A. Kasowski

 


Za scenariusz i reżyserię zarówno dotychczasowych edycji Festiwalu jak i tegoroczną odpowiadają Marzena Kopczyńska - Urlich oraz Michał Gawlicz.


Festiwal Retro Częstochowa to impreza otwarta, niebiletowana. Przez cały czas trwania festiwalu zaplanowano różnego rodzaju atrakcje związane z dwudziestoleciem międzywojennym.

 

Start: 16:00

Piosenka retro po raz pierwszy zagościła plenerowo w Częstochowie trzy lata temu, kiedy zespół Makabunda rozpoczął koncerty na małych scenach w ramach akcji „Aleje tu się dzieje”.
Makabunda specjalizuje się w tworzeniu autorskich aranżacji najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego. Wykonywane przez nią utwory, takie jak: „Ty albo żadna”, „Zakochany złodziej” czy „Salem Alejkum” (z gościnnym udziałem Czesława Mozila), trafiają w muzyczne gusta zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Płyta „Dla Pani Wszystko” wydana pod patronatem m.in. Radiowej Jedynki zyskała szerokie grono odbiorców.

Dwa lata temu z inicjatywy Makabundy odbyła się I edycja widowiska teatralno-muzycznego Festiwal Retro Częstochowa. Występom muzycznym towarzyszyły scenki aktorskie i taneczne, wrocławskich artystów z Teatru Muzycznego Capitol, oraz fragmenty filmów z międzywojnia, jak również specjalnie przygotowane na to wydarzenie wizualizacje.
Podczas festiwalu można było usłyszeć największe przeboje takich artystów jak: Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Hanka Ordonówna czy Zula Pogorzelska i wielu innych .
Z formacją Makabunda wystąpili m.in.: Marian Opania, Katarzyna Pakosińska, Cezary Studniak, Mariusz Kiljan, Iwona Hołuj, na scenie festiwalowej wystapili także m.in. Voice Band & Sonia Bohosiewicz oraz Jan Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne.
Impreza spodobała się nie tylko licznej, częstochowskiej publiczności. Została też wyróżniona przez Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga Złotym Liściem Retro, przyznawanym za działalność artystyczną popularyzującą twórczość dwudziestolecia międzywojennego.

Druga edycja Festiwalu Retro odbyła się 11 lipca 2015 roku również na Placu Biegańskiego. Gośćmi Makabundy tym razem były gwiazdy krajowej sceny muzycznej i teatralnej, m.in. Jan Nowicki, Krystyna Tkacz, Czesław Mozil (vel Sztefan Wons), Marika, Mariusz Kiljan, Ifi Ude, Justyna Krysiak, Justyna Jary i Adam Łoniewski. Przed koncertem głównym wystąpili Pompadur oraz dobrze znane częstochowianom Warszawskie Combo Taneczne pod kierownictwem Janka Młynarskiego.

 

źródło: UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę