Już w najbliższą sobotę, 8 lipca po raz czwarty częstochowianie wybiorą się w sentymentalną podróż do XX-lecia międzywojennego. A wszystko dzięki Festiwalowi Retro Częstochowa.

Główną wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert poświęcony Antoniemu Fertnerowi - urodzonemu w Częstochowie aktorowi komediowemu, znanemu z dziesiątek ról filmowych i teatralnych. „Zapomniana melodia”, „Robert i Bertrand”, „Ada! To nie wypada!”, „Włóczęgi” czy „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” to tylko drobny wycinek jego dorobku, a filmy w których występował, przeszły do historii polskiego kina. 

Podczas koncertu w reżyserii i według scenariusza Marzeny Kopczyńskiej -Urlich i Michała Gawliczausłyszymy szlagiery inspirowane jego postacią. Z towarzyszeniem zespołu Makabunda, zaśpiewają je popularni polscy artyści: Joanna Kołaczkowska, Krzysztof Tyniec, Marcelina, Monika Dryl, Vienio, Piotr Cyrwus oraz Bohdan Łazuka. Choć poruszają się oni w dość odmiennych artystycznych stylistykach, to wspólnie stworzą widowisko na długo zapadające w pamięć. Piosenki, anegdoty, układy taneczne, fragmenty filmów oraz multimedialne animacje przeniosą nas wraz z Fertnerem w świat, który znamy ze „Starego Kina”.

 Wcześniej, w repertuarze z XX-lecia międzywojennego zobaczymy Dariusza Kordka, lubianego aktora i wokalistę. Sławę przyniosła mu rola w serialu „W Labiryncie” oraz w filmie Władysława Pasikowskiego „Kroll”. Potem przyszedł czas na musical i rola w kultowym spektaklu Janusza Józefowicza „Metro”. Od wielu lat występuje na deskach teatralnych w całej Polsce. Obecnie można go zobaczyć w takich produkcjach jak „Bodo musical”, „Mężczyzna idealny”, „Przebój sezonu”, „Randka w ciemno na dwie pary”.

 Kolejny raz na Festiwalu Retro zawita również wykonawca z zagranicy. W tym roku będzie to zespół Moussu T e Lei Jovents z Marsylii. Grupa zagra po raz pierwszy w Polsce i z pewnością podbije serca częstochowian, tak jak pokochała ich publiczność m.in. na Festiwalu Womad w 2006 r. oraz setek innych festiwali na całym świecie. Twórczość Moussu T to świat muzyki lat 30. XX w. francuskiej Marsylii, miasta, które gwarantuje najwyższą muzyczną klasę i jakość. Zespół zbierał doskonałe recenzje w magazynach „Songlines” i „fRoots”, a ich albumy znalazły się w zestawieniach najlepszych płyt w „The Telegraph” i „The Independent”.

 Tradycyjnie po koncertach na placu Biegańskiego czeka nas afterparty, które tym razem w Klubie Tori (ul. Racławicka 2) poprowadzi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jest to wyróżniony na 18. konkursie Polskiego Radia "Nowa Tradycja” zespół, rozsmakowany w dawnych melodiach Warszawy (i nie tylko), kontynuujący tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych. Oprócz muzycznych atrakcji podczas Festiwalu Retro będzie można również podziwiać pokazy tańca lindy-hoop, skorzystać z przejażdżki zabytkowymi rowerami, obejrzeć auta z Częstochowskiego Automobilklubu, poszukać skarbów na targu staroci czy uwiecznić te wspaniałe chwile w przedwojennej fotobudce. Będą też specjalne atrakcje w stylu retro dla dzieci.

Program

godz. 14-20 BICYKLE – ANIMACJE
godz. 14-20 RETRO ŚCIANKA
godz. 15.30-17 ANIMACJE SPORTOWE
godz. 16-18 ANIMACJE DLA DZIECI
godz. 17.15-18.15 KONCERT DARIUSZ KORDEK
godz. 18.30-19.45 KONCERT MOUSSU T E LEI JOVENTS
godz. 20.10-22 KONCERT – WIECZÓR Z ANTONIM FERTNEREM
godz. 22.30-01  AFTERPARTY WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

Źródło: UM Częstochowy

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę