Już jutro (1 maja) odbędzie się inauguracja 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Na godz. 16:00 w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" zaplanowano wystawę malarstwa Jarosława Kweclicha. Wstęp wolny.

Jarosław Kweclich to częstochowski artysta malarz. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom w pracowni Malarstwa sztalugowego u prof. Jana Szancenbacha oraz Malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Janiny Kraupe Świderskiej. Od 1987 roku związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora. Jest Kierownikiem Katedry Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych AJD. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim: malarstwo sztalugowe, monumentalne, witraż i rysunek. Wiodącą tematyką prac malarskich jest szeroko pojęta kondycja ludzka i problemy egzystencji. Autor wielu wystaw indywidualnych, a także uczestnik licznych ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą, w tym m.in. następujących: wystawa malarstwa, Burggalerie Jever, Niemcy 2010, wystawa malarstwa, Polish Art Gallery, Nowy York, USA 2010, Kunst in der Carlshutte, Nord Art, Niemcy, 2010/2011, Fourth Beijing International Art Biennale, Chiny 2010.

Natomiast o godz. 18:00 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert inauguracyjny: Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta”. Dyryguje Jakub Burzyński. Muzyka ze zbiorów jasnogórskich. Bilety: 15 zł (ulgowy), 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu).

Program wystąpienia zespołu muzyki dawnej “La Tempesta”:

  1. Missa: Kyrie
  2. Missa: Gloria
  3. Graduale: Benedicta et venerabilis
  4. Missa: Credo
  5. Offertorium: Ave Regina
  6. Missa: Sanctus
  7. Missa: Agnus Dei

La Tempesta to jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie przez swego kierownika artystycznego, Jakuba Burzyńskiego. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. Ma w repertuarze m.in. dzieła Josquina (Missa Pange Lingua), Palestriny (Missa Papae Marcelli), Monteverdiego (Selva Morale), Schütza (Weihnachts-Historie, Musikalische Exequien), Carissimiego (Historia di Jephte), Stradelli (Lo Schiavo liberato), Vivaldiego (Gloria, Stabat Mater, motety solowe), Bacha (Magnificat, Pasja wg św. Jana, kantaty), Haendla (Mesjasz) czy Haydna (Msza nelsońska). Zespół występuje w głównych salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien, Tage für Alte Musik Berlin i in.). Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał kilkunastu nagrań CD, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze. Jest gospodarzem festiwalu Barok w Radości w Warszawie, bierze udział w cyklu wykonań wszystkich kantat J.S. Bacha na Uniwersytecie Warszawskim.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu
Promocji Kultury.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę