8 grudnia do Częstochowy przyjedzie św. Mikołaj. Tego dnia na placu Biegańskiego odbędą się koncerty, spektakle teatralne oraz animacje dla dzieci. Podczas imprezy zostanie też w pełni zaprezentowana świąteczna iluminacja, która będzie zdobiła miasto przez całą zimę.

Impreza pt. „Świąteczna Częstochowa – sercem za województwem” rozpocznie się w sobotę
o godzinie 11.00 od animacji dla najmłodszych. Kwadrans przed południem odbędzie się spektakl „O śmiałkach, co Czarnoksiężnika pokonali” oraz występ muzyczny „Imieninowa niespodzianka dla św. Mikołaja”. Na godzinę 15.45 zaplanowano początek koncertu Piotra Tłustochowicza & Sylwii Majchrzak oraz Czenstochovia Band. W przerwie koncertu, około godziny 16.20, na placu Biegańskiego powinien pojawić się święty Mikołaj, który oficjalnie „odpali” świąteczną iluminację. Wśród elementów wystroju na placu pojawią się w tym roku na pewno nowe elementy przestrzenne, ale organizatorzy nie chcą jeszcze wszystkiego zdradzać. Na finał imprezy (około godziny 17.00) zaplanowano koncert Sławka Uniatowskiego, polskiego wokalisty i kompozytora, który wydał w tym roku album „Metamorphosis”.

Świąteczna iluminacja już częściowo pojawiła się w centrum Częstochowy. Drzewa w ciągu III Alei od kilku dni zdobią świecące elementy. Docelowo na placu Biegańskiego i w ciągu Alei NMP zainstalowane zostaną m.in. girlandy i poprzeczne moduły podobne do tych z lat ubiegłych. Na placach Biegańskiego, Daszyńskiego oraz Orląt Lwowskich staną świąteczne choinki (ich wybór jeszcze trwa, ponieważ mieszkańcy - w odpowiedzi na apel MZDiT - zgłaszają swoje propozycje). 

Przestrzenne elementy na placu Biegańskiego będą nawiązywać do świąt, a ich motywem przewodnim będą świetlne iluminacje. Elementy ozdobne tradycyjnie zostaną także zamontowane na budynku miejskiego ratusza. 

Koszt świątecznego wystroju miasta to ponad 140 tys. zł z budżetu Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta (w tym elementy świąteczne na placu Biegańskiego) oraz 90 tys. zł z budżetu Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu (rozwieszane elementy świetlne i przygotowanie choinek).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę