Po raz drugi w Częstochowie odbędzie się globalna akcja ,,One Billion Rising/Nazywam się Miliard”. W poniedziałek, 18 lutego na placu Biegańskiego kobiety zatańczą w symbolicznym geście przeciwko przemocy.

Co roku akcja nagłaśnia problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Za każdym razem dotyka jednak nieco innej kwestii z tym związanej. Tym razem hasło brzmi „Tylko TAK oznacza zgodę” i podkreśla, że seks bez wyraźnego przyzwolenia ze strony kobiety to gwałt.  

Światowa akcja ,,One Billion Rising” miała swój początek sześć lat temu. Zapoczątkowała ją działaczka feministyczna Eve Ensler. 14 lutego 2013 roku – dokładnie w Walentynki – kobiety na całym świecie po raz pierwszy wspólnie zaprotestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. Taniec – symboliczny wspólny mianownik akcji na całym świecie – ma odzwierciedlać fakt, że to sama kobieta rządzi swoim ciałem. Wspólne tańczenie wraz z innymi kobietami wyzwala z kolei poczucie więzi i solidarności.    

Taneczny happening na pl. Biegańskiego odbędzie się 18 lutego, o godz. 16. Pierwotnie miał zostać zorganizowany 14 lutego, ale wydarzenie przesunięto z uwagi na planowaną żałobę narodową po śmierci byłego premiera RP Jana Olszewskiego.  

W Polsce akcję koordynuje fundacja ,,Feminoteka”. Organizatorem częstochowskiego happeningu na pl. Biegańskiego jest Stowarzyszenie ,,Pasja do życia”.

Źródło: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę