Około 100 wydarzeń związanych m.in. z koncertami, wystawami, warsztatami, filmem i sztuką uliczną złoży się na 16. edycję Nocy Kulturalnej, którą zaplanowano z 7 na 8 września.

Noc Kulturalna to wydarzenie unikalne w skali kraju, jeśli chodzi o rozmach i charakter. Co roku nie brakuje chętnych, którzy w środku nocy przemierzają ulice miasta, aby zajrzeć do wielu miejsc w poszukiwaniu kulturalnych wrażeń.

Podobnie jak w latach poprzednich będzie w czym wybierać. Wśród wydarzeń, które złożą się na 16. edycję Nocy Kulturalnej znalazły się m.in. przedpremierowy koncert piosenek z lat 50. XX w. – "Zaczarowany koń", występ sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a także koncerty np. Kasi Lins, Vincenta Grotesque, zespołów Santabarbara, Early Birds, Wedding Time Quartet czy nowohuckego wokalisty i producenta, ukrywającego się pod pseudonimem Bohater. Ten ostatni zaprezentuje “live looping show”, znakomicie wpisujący się w charakterystyczne dla Nocy Kulturalnej działania performatywne.

Podobnie zresztą jak łódzki duet Fisherhoyz, który przygotuje taperkę do radzieckiego filmu dokumentalnego Człowiek z kamerą filmową. Kinowy trop dopełniają jeszcze: maraton filmów Jima Jarmuscha czy też warsztaty dubbingu filmowego. 

Podczas Nocy Kulturalnej będzie można także zdobyć nowe umiejętności, np. podczas warsztatów graficznych techniką linorytu, warsztatów tworzenia matryc drukarskich tą samą techniką czy też warsztatów rękodzielniczych z Kołem Gospodyń Wiejskich “Rudniczanki”.

Na artystyczne doznania zaprasza z kolei Galerii Relax, gdzie przez całą Noc będą odbywać się intrygujące działania performatywne. Osoby zainteresowane sztuką mogą jeszcze zajrzeć np. na wystawę „In the land of gods and monsters” Maćka Mastalerza, finisaż wystawy Marka Nowaka “Ku gwiazdom”, a także wystawę sztuki ulicznej Kulturalny Złowiek 2.

Nie zabraknie również propozycji na świeżym powietrzu. Odbędzie się pokaz sztuczek ulicznych, bębniarski flashmob, podczas którego usłyszymy Pieśń Nocy Kulturalnej oraz Jam Session Graffiti, dzięki któremu zobaczymy na żywo, jak powstaje sztuka uliczna.

W tym roku karnet upoważniający do wstępu na wszystkie wydarzenia będzie kosztować 17 zł. Będzie go można kupić w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" i kilku innych punktach sprzedaży oraz przez internet.

Szczegółowe informacje i dokładny program imprezy będzie można znaleźć na stronie internetowej: www.noc.czestochowa.pl oraz na facebookowym profilu: facebook.com/NocKulturalnaCzestochowa/.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę