Na Starym Rynku odsłonięto w środę, 18 sierpnia figurę Częstocha autorstwa znanego na całym świecie rzeźbiarza Jerzego Kędziory. Wieczorem zaśpiewała m.in. Reni Jusis, a zwieńczeniem pierwszego dnia tegorocznych obchodów święta mista był laserowy pokaz światło/dźwięk „Historia Częstochowy”. Wydarzeniom towarzyszyło rozdanie nagród Prezydenta Miasta w kategoriach "Kierunek Przyjazna Częstochowa”, „Częstochowa wspiera seniorów”, „Lepsza komunikacja w Częstochowie”  i  „Promotor Częstochowskiej Gospodarki”, a także laserowy pokaz światło/dźwięk „Historia Częstochowy”.

Pomnik Częstocha jest istotnym dopełnieniem „teatru” rzeźb balansujących tego artysty, który od jakiegoś już czasu możemy podziwiać na Starym Rynku.

- Gdyby liczyć życie od poczęcia, to narodziny Częstochowa poprzedziła 40-letnia ciąża - mówił Jerzy Kędziora, dziękując jednocześnie tym, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

Artysta dodał, że potarcie sakiewek, które znajdują się przy pasie Częstocha, ma zapewniać szczęście. Z kolei prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wyraził nadzieję, że Częstoch będzie chronił miasto przed nieszczęściami.

Na Starym Rynku nie zabrakło również dobrej muzyki. Na początek usłyszeliśmy lokalny projekt Rock Non Stop oraz udowadniający wszechpotężną siłę dęciaków zespół AllDęte. Bezdyskusyjną gwiazdą wieczoru była Reni Jusis. Ta niezwykle popularna i doceniana wokalistka (mająca na koncie chociażby sześć Fryderyków) bardzo lubi zmieniać sceniczne wcielenia i muzyczne estetyki. Tym razem w Częstochowie wystąpiła z koncertem piosenki francuskiej, na który złożyły się utwory Serge’a Gainsbourga, Francoise Hardy, Michela Legranda czy Joe Dassina. Zwieńczeniem tych wszystkich muzycznych atrakcji był laserowy pokaz Światło/Dźwięk.

Program artystyczny poprzedziło rozdanie nagród prezydenta Częstochowy w kategoriach „Promotor Gospodarki”, „Częstochowa wspiera Seniorów”, „Kierunek Przyjazna Częstochowa”, „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”.

Laureatem nagrody Prezydenta Częstochowy w kategorii „Kierunek Przyjazna Częstochowa” zostało Częstochowskie Towarzystwo Motocyklowe, organizujące m.in. Ogólnopolski Motocyklowy Rajd Jurajski, Pikniki Motocyklowe, akcje charytatywne na rzecz tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Laureatem nagrody Prezydenta Częstochowy w kategorii „Częstochowa wspiera seniorów” została Grażyna Omeljaniuk-Szulc, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej. Z wykształcenia jest organizatorem ruchu turystycznego, ma uprawnienia pilota wycieczek krajowych i zagranicznych; od młodych lat działała społecznie, w tym w harcerstwie i w Zrzeszeniu Studentów Polskich w Ruchu Turystycznym. Z pasją i ogromnym zaangażowaniem aktywizuje słuchaczy UTW do pogłębiania wiedzy i rozwijania zainteresowań z zakresu historii i kultury wielu regionów naszego kraju i Europy. Organizuje zajęcia na pływalni, ćwiczenia gimnastyczne, jogę, zajęcia ruchowo taneczne, a w  ramach ochrony i promocji zdrowia - spotkania z ludźmi medycyny i nauki. Jest również inicjatorką utworzenia w Częstochowie Miejskiej Rady Seniorów, a także organizacji Śląskiego Przeglądu Chórów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Częstochowie.

Za swoją działalność otrzymała Laur Pomocy Społecznej, wyróżnienie Prezydenta Miasta Częstochowy przyznawane za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej. Nieustannie poszukuje nowych form i metod aktywizacji i integracji międzypokoleniowej osób starszych oraz sposobów przeciwdziałania izolacji społecznej seniorów.

W kategorii „Lepsza komunikacja w Częstochowie” laureatem został Hillwood - jedna z wiodących globalnych firm z branży nieruchomości komercyjnych, z ponad 30-letnim doświadczeniem w realizacji inwestycji w Europie i Ameryce Północnej. Na świecie wybudowali już ok. 16 mln m kw. powierzchni magazynowej, z czego w Polsce ponad milion. W Polsce od 2014 r. buduje nowoczesne centra logistyczne i przemysłowe. 16 marca 2020 Hillwood podpisał z Miastem umowę na realizację inwestycji drogowej - będzie partycypował w kosztach trwającej miejskiej inwestycji budowy przedłużenia ul. Jaskrowskiej do ronda u zbiegu ul. Warszawskiej i Cmentarnej. Droga ta jest budowana zarówno na potrzeby obsługi inwestycji magazynowej jak i dla mieszkańców. Kompleks "Częstochowa - Miasto" zlokalizowany na tym terenie składać się będzie docelowo z dwóch hal o łącznej powierzchni ok. 64 tys. m kw.

Wyróżnienia w kategorii Teraz Lepsza Praca „Promotor Częstochowskiej Gospodarki” przyznawane są za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz propagowanie postaw aktywności obywatelskiej. Okres epidemii koronawirusa spowodował, że przed przedsiębiorcami stanęły niespotykane dotąd wyzwania. Należy szczególnie docenić wysiłki, mające na celu pomoc i wsparcie dla służby zdrowia. W tym roku nagrody  w kategorii Teraz Lepsza Praca są wyrazem szacunku i docenienia starań częstochowskich przedsiębiorców w tym zakresie.

Laureaci

KLIMEK - PLAST Sp. z o.o., sp.k., firma, która na stałe wywalczyła sobie dobrą pozycję na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych, tworząc wysokiej jakości produkty na bazie najnowszych technologii. Firma wyszła z samoistną inicjatywą produkując i bezpłatnie przekazując pracownikom opieki medycznej kilka tysięcy przyłbic.

TAR-MAG BO to firma zajmująca się techniczną obsługą pojazdów. Bezpłatnie odkażając metodą ozonowania wszystkie pojazdy służb ratunkowych pokazali w praktyce jak wygląda zaangażowanie i wsparcie służb sanitarnych.

F.U.H. INVESTBUD Jarosław Kasprzyca; P.P.H.U. Jakubex Robert Banasiak; Salon Dekorian Home w Częstochowie - wykonali izolatki na oddziale kardiologii, łącząc swoje siły z branż: usług budowlanych, elektrycznej i wyposażenia wnętrz.

Wyróżnienie Główne otrzymała firma E-COMMERCE PARTNERS sp. z o.o. – właściciel marki ELTROX. To jedna z najbardziej dynamicznych firm w regionie - sieć sklepów elektronicznych z monitoringiem i alarmami, od kilku lat budująca swoją markę.

Aby usprawnić funkcjonowanie Szpitala Miejskiego, w tym wymagającym okresie, firma ta stworzyła systemowe rozwiązanie do komunikowania się z chorymi oraz wyposażyła szpital w nowoczesny system pomiaru temperatury ciała.

Nagrodę specjalną otrzymała firma X-KOM sp. z o.o.. To jedna z największych firm w branży,  nowoczesna i dynamiczna. W ciągu kilku lat stała się liderem sprzedaży internetowej. Skorzystała z możliwości jakie daje działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej stając się „dobrym przykładem” dla wielu przedsiębiorców z terenu Częstochowy. Godna naśladowania jest także bezprecedensowa pomoc udzielona przez tę firmę Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu. Przekazali sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości 400 tys. zł w wypełnionym po brzegi tirze.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę