W Częstochowie rusza Festiwal Bajki. Impreza organizowana w dniach 16-18 września przez Bibliotekę Publiczną ma rozbudzić miłości do czytania u najmłodszych.

Głównymi adresatami Festiwalu Bajki są najmłodsi odbiorcy kultury. To w nich organizatorzy chcą pobudzić zainteresowanie książką, zaszczepić potrzebę szperania po bibliotecznych półkach, zachęcić do systematycznego kontaktu z lekturą, który będzie trwał przez całe życie.

Oprócz gier i zabaw Festiwal Bajki ma w programie atrakcje dla całych rodzin. To m.in. spotkanie z Elżbietą Pałasz, autorką opowiadań dla dzieci i bajek, w których baśniowość przeplata się z realiami współczesnego życia. Opowie ona o dziecięcej literaturze poruszającej temat inności.

Gościem Festiwalu będzie także Tomasz Małkowski – pedagog, historyk, autor podręczników szkolnych do historii oraz książki „O Kamilu, który patrzy rękami”. I dzieci i rodziców  powinno także zainteresować spotkanie z Magdaleną Schatt-Skotak – bibliotekarką, kulturoznawczynią, autorką książki dla dzieci „ŁysOlka i Długowłosy”. Będzie też spotkanie z Joanną Łajdanowicz – kierowniczką jednej z wrocławskich filii bibliotecznych.

Na Festiwalu Bajki nie może zabraknąć warsztatów – w tym roku będą to warsztaty ilustratorskie z Anną Grzyb – graficzką, autorką ilustracji do książki Tomasza Samojlika „Tarmosia”. Kolejne warsztaty odbędą się z Natalią Talarek – graficzką, ilustratorką, właścicielką pracowni plastycznej Tęczówka Studio.

Ostatni dzień tegorocznej, 7. edycji Festiwalu – czyli najbliższa sobota – to Literacki Piknik. Towarzyszyć mu będą kiermasz książek wydawnictw dziecięcych, artystyczne malowanie twarzy, tworzenie ,,balonowych stworków” i wystawa prac plastycznych.
 
W ostatnim festiwalowym dniu wystąpi Teatr Nieoczywisty z nowym przedstawieniem „Pinokio”, a na finał – spotkanie z Agatą Romaniuk – reporterką, autorką serii książek dla dzieci o „Kociej szajce”.

Festiwalowi towarzyszą, jak zawsze, konkursy – tym razem będą to konkurs literacki na wiersz „O bibliotece” (dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat) i konkurs plastyczny „Biblioteka – moje miejsce” (dla dzieci w wieku 7-10 lat).

Plan całego Festiwalu można znaleźć poniżej, a także na stronie internetowej http://biblioteka.czest.pl/  oraz na FB pod linkiem https://www.facebook.com/bibliotekaczestochowa.

Partnerem tegorocznej edycji Festiwalu Bajki jest Fundacja PZU.

Program 7. Festiwalu Bajki:
 
16 września (czwartek)
Biblioteka Główna (al. NMP 22) – sala odczytowa
10.30-11.15 spotkanie z Katarzyną Ryrych
11.15-12.00 spotkanie z Tomaszem Małkowskim
12.00-12.30 przerwa kawowa, kiermasz książek
12.30-13.30 W poszukiwaniu pomysłów – warsztat współczesnego bibliotekarza, spotkanie z Joanną Łajdanowicz
17.00-18.00 wyniki konkursów dla dzieci i młodzieży oraz wernisaż wystawy pokonkursowej

17 września (piątek)
16.30-18.00 warsztaty ilustratorskie z Anną Grzyb, Filia nr 8, ul. Księżycowa 2
17.30-18.30 spotkanie z Magdaleną Schatt-Skotak, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, al. Kościuszki 4

18 września (sobota)
Literacki Piknik w Parku im. S. Staszica
14.00-18.00 animacje i zabawy dla dzieci prowadzone przez Teatr Jednej Miny
14.00-15.00 Pinokio – przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru nieoczywistego
15.30-17.15 warsztaty plastyczne dla rodzin z Natalią Talarek
17.30-18.30 spotkanie z Agatą Romaniuk
19.00 zakończenie 7. edycji Festiwalu Bajki

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę