W Częstochowie rusza nowy festiwal literacki. Większość jego wydarzeń odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury od 9 do 11 grudnia. 

Twórcy festiwalu najwidoczniej zdają sobie sprawę, że język jako budulec rzeczywistości jest wypierany – jeśli już nie został wyparty – przez napierające wszelkimi możliwymi kanałami obrazy, produkowane codziennie w nie dających się objąć umysłem ilościach. Organizatorzy festiwalu pragną śmiało przeciwstawić się hegemonii obrazu, dać mu odpór, wyciągnąć język poezji z marginesu, na który został zepchnięty. I chcą – jak napisano w manifeście – wyrąbać przestrzeń dla poezji… bezczelnością. Pozytywną bezczelnością. Jak piszą: w dobie kultury obrazkowej, w czasach medialnie opanowanych przez modne insta i tik-tok, poezja musi być ,,pozytywnie bezczelna”. (…) spychana w kąt musi głośno przypominać się, a zarazem upominać się o należne jej miejsce. O swoje prawa poezja ma upominać się dzięki połączeniu sił jej twórców – miejscowych i tych, których głos zdążył już wybrzmieć na krajowym forum. Takie współdziałanie ma szanse się udać, bo – zdaniem organizatorów festiwalu – poezja jednoczy silniej niż proza, jeszcze w miarę dobrze radząca sobie w konkurencji z obrazem…   

Obok spotkań autorskich (z Aleksandrem Wiernym, Karoliną Kułakowską, Konradem Górą, Robertem Rybickim) w programie nie zabraknie Turnieju Jednego Wiersza oraz koncertu zespół Jaźna. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

A oto szczegółowy program:

9 grudnia

18.30 – Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) – spotkanie z Karoliną Kułakowską
 
Karolina Kułakowska jest poetką, prozaiczką i malarką, uzyskała dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, opublikowała m.in. „Sztalugę w oknie” (2007), „Puste muzea” (2013), „Drugie cesarstwo” (2017). Na swoim literackim koncie ma również książkę prozatorską „Dziki marzyciel, opowieść o Oskarze Kokoschce” (2021). Zdobyła Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut roku. Publikowała m.in. w pismach „Pokolenia”, „sZAFa”, „PKPzin”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Zwolska-Płusa.

20.00 – Kawiarnia Alternatywa 21 (Stary Rynek) – Turniej Jednego Wiersza

Turniej Jednego Wiersza to konkurs literacki przeznaczony dla osób piszących wiersze. Polega na prezentacji jednego wiersza podczas wydarzenia na żywo. Wystarczy więc przyjść na Turniej, zgłosić się i przeczytać swój utwór przed publicznością. Przedstawione wiersze ocenia jury. Na osobę, która zwycięży, czeka nagroda pieniężna w wysokości 200 złotych. Ponadto można zdobyć pakiety książek. W jury zasiądą: Karolina Kułakowska, Janusz Pawlikowski i Tomasz Florczyk.

Turniej poprowadzi Artur Bratek.

10 grudnia

18.30 – Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) – spotkanie bezautorskie Dogmy

19.00 – Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1) – spotkanie z Aleksandrem Wiernym

Aleksander Wierny jest filozofem z wykształcenia, zawodowo zajmował się dziennikarstwem, obecnie pracuje jako urzędnik. Pisze poezję i prozę, na swoim literackim koncie ma kryminały „Światło” (2009) i „Teraz” (2012), horror „Krew i strach” (2015) i autobiografię „Matka mojego dziecka” (2003). Opublikował dwa tomy poetyckie „Sygontka” (2019) i „Częstochowa” (2020), obydwa zostały nominowane do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku „Orfeusz”. Tom poetycki „małe nowe ciała” (2021) i powieść „Słabnące światło sierpniowego słońca” (2021) to jego najnowsze książki.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Suskiewicz.

11 grudnia

19.00 – Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) – spotkanie z Konradem Górą i Robertem Rybickim

Konrad Góra jest poetą, tłumaczem, wydawcą, aktywistą społecznym, autorem sześciu tomów poezji, między innymi „Nie” (2016), „Kalendarz majów” (2019), „Dzień został w nocy. Wiersze miłości i z nienawiści” (2021). Jest współredaktorem wrocławskiego artzina „Papier w dole”. Jego wiersze ukazały się w „Studium”, „Odrze”, „Monadzie”, „Portrecie”. Zwyciężał w Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu i Gliwicach. Zdobył Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2020 za tom „Kalendarz majów”, za który był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike.

Robert Rybicki jest poetą, pedagogiem-happenerem, byłym redaktorem pisma artystycznego „Plama” w Rybniku. Opublikował kilka książek poetyckich, między innymi „Dar Meneli” (2017), „Podręcznik naukowy dla onironautów” (2018), „POGO GŁOSEK” (2019). W 2021 roku ukazały się tłumaczenia jego poprzednich publikacji: „Dar Meneli” jako „Squatters’ Gift” w angielskim przekładzie Marka Tardiego oraz „Gram, mózgu” jako „Gram mozku” w czeskim przekładzie Petra Motýla. Rybicki został laureatem Górnośląskiej Nagrody Poetyckiej „Juliusz” w Rybniku. Organizuje cykl OPEN MIC w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Marcin Zegadło.

20.15 – Ośrodek Promocji Kultury (Dąbrowskiego 1) – koncert zespołu Jaźna

Jaźna to połączenie jazzu z punkiem i poezją, improwizacja muzyczna i tekstowa, słowo walczące z muzyką. To autorski projekt stworzony przez grupę przyjaciół. Jaźna wystąpi w składzie: Astek Cuprjak (gitara, śpiew), Lewy (gitara), Kania (perkusja), Natalia Bembnista (saksofon, śpiew), Michał Kaniecki (bas), Sławomir Forysiak (bębny), Dorota Cuprjak (śpiew), Rafał Cuprjak (krzyki, melorecytacja).

W Ośrodku Promocji Kultury obowiązują określone zasady sanitarne – należy zasłaniać usta i nos, zdezynfekować dłonie oraz zachować bezpieczny dystans. Obowiązuje także limit osób, mogących przebywać w środku w tym samym czasie. Szczegóły na podstronie Wytyczne dla odwiedzających.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę