Tradycyjnie w pierwszy majowy weekend w Częstochowie odbędą się uroczystości upamiętniające ważne rocznice. Prezydent miasta apeluje o wywieszenie flag.

1 maja będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (święto kultywowane od 1890 roku), 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 - Święto Konstytucji oraz rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Przez cały ten czas m.in. na placach - Biegańskiego, Pamięci Narodowej i Orląt Lwowskich oraz przy budynkach Urzędu Miasta i zarządzanych przez ZGM TBS będą wisiały flagi państwowe.
 
W środę 3 maja, o godz. 11, w 102. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, delegacja z udziałem przedstawicieli władz miasta złoży kwiaty na powstańczych mogiłach na cmentarzu św. Rocha, gdzie odda hołd bohaterom 1921 roku. Wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic.

Dla upamiętnienia 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w środowy wieczór odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski w Klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze (godz. 21).

Biało-czerwone barwy naszej flagi oraz godło z Orłem Białym i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi, które mają swoją historię. Samo słowo „flaga” wywodzące się z języka niemieckiego oznacza „najważniejszą z chorągwi”.

Pierwszy raz biało-czerwone barwy jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 roku, przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tamtej pory towarzyszyły już Polakom w różnych formach (opasek, kotylionów) w wielu historycznych momentach, podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Natomiast oficjalnie, po odzyskaniu niepodległości, biel i czerwień umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 roku.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę