W dniach 27-28 maja w Częstochowie prezentowali się artyści z miast – najważniejszych ośrodków maryjnych w Europie. Jednocześnie obradowali samorządowcy – włodarze stowarzyszonych miast. 

Festiwalowe propozycje były oczywiście dostępne bezpłatnie wszystkim zainteresowanym – a w Częstochowie 27 i 28 maja były tłumy. Oprócz festiwalu w tym samym czasie odbywała się bowiem VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków oraz lubiana, organizowana przez Częstochowską Organizację Turystyczną – ,,Aleja Dobrego Smaku”, czyli ,,wypas” dla tych, którzy lubią zjeść na powietrzu coś, co wykracza poza standardowe, codzienne menu…   

Artystyczne prezentacje odbywały się na trzech scenach – w altanie miejskiego Parku Staszica, na dziedzińcu IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza oraz na placu Biegańskiego. Wystąpili lokalni artyści miasta-gospodarza – a więc Makabunda, duet Anna Galiczak/Marcin Strojec, Częstochowski Kwartet Smyczkowy oraz Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” – oraz goście z zaprzyjaźnionych miast: specjalizujący się w tradycyjnej muzyce Bawarii Kapellplatz Musikanten z Altötting, Zeller Musi z austriackiego Mariazell, śpiewająca fado Delfina Henriques z towarzyszącym jej muzykiem z portugalskiego Ourém-Fatimy oraz robiąca ogromne wrażenie swoją choreografią ekipa taneczna MDM Compagnie z Lourdes we Francji.  

Otwarto także objazdową wystawę fotografii przybliżających europejskie ośrodki pielgrzymkowe wraz z ich regionami, zabytkami, tradycjami i kulturą. Będzie można ją oglądać jeszcze długo po samym festiwalu – bo do 28 sierpnia, w częstochowskim Ratuszu. W miejskim Ośrodku Kultury Filmowej ,,Iluzja” pokazano amerykańsko-portugalską koprodukcję „Fatima”. W siedzibie Regionalnego Stowarzyszenia Zachęty Sztuk Pięknych otwarto wystawę malarstwa „Sztuka w Kulturze – Kultura w Sztuce”, przygotowaną specjalnie na tę okazję przez pracownice i pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza.  

W czasie festiwalu –  27 maja – w Częstochowie odbyło się walne zgromadzenie Stowarzyszenia. Gościem specjalnym był przedstawiciel prezydenta RP Lucjan Bełza. Obradowano nad przyszłymi projektami i wspólnymi przedsięwzięciami. Wydarzenie poprzedził udział samorządowców w uroczystości powitalnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków, z udziałem przedstawicieli polskich władz państwowych, lokalnych oraz dowództwa Państwowej Straży Pożarnej. Zagrały strażackie orkiestry, a funkcjonariusze – w odświętnych uniformach –  tradycyjnie przemaszerowali na Jasną Górę.

Stowarzyszenie Shrines of Europe skupia 7 miast-sanktuariów Europy. Są nimi Częstochowa, Lourdes (Francja), Ourém-Fatima (Portugalia), Altötting (Niemcy), Loreto (Włochy) Einsiedeln (Szwajcaria), Mariazell (Austria). Stanowią one grupę najważniejszych ośrodków maryjnych na kontynencie.

Grupa robocza pod nazwą, którą nosi dzisiejsze stowarzyszenie, została założona już w 1996 roku. Od tamtej pory udało się wspólnie zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i wspólnych projektów. Wysiłkiem wszystkich 7 partnerów Stowarzyszenie organizuje wystawy, koncerty, wymiany artystów reprezentujących poszczególne ośrodki, prowadzi też wspólną promocję, organizuje konferencje. Jest reprezentowane na targach i wydarzeniach o charakterze turystycznym i religijnym. Shrines of Europe to bowiem sieć miast mających wiele do zaoferowania pod względem historycznym i kulturowym, z bogatymi tradycjami.   

Dzięki pomyślnej, wieloletniej współpracy, w 2020 roku sformalizowano działalność grupy i zarejestrowano stowarzyszenie z siedzibą w Portugalii. Niewykluczone, że w kolejnych latach powiększy się ono o kolejne ośrodki pielgrzymkowe. Celem grupy – w perspektywie kilku kolejnych lat – jest otrzymanie Certyfikatu Szlaku Kulturowego pod auspicjami Rady Europy. Byłby on swego rodzaju przypieczętowaniem wieloletniej aktywności Stowarzyszenia. Pomóc w osiągnięciu tego zamierzenia ma właśnie organizacja pierwszego festiwalu w Częstochowie oraz planowanie kolejnych, podobnych wydarzeń w poszczególnych miastach.

fot. organizatorów

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę