13 maja będzie można odwiedzić za symboliczną złotówkę placówki Muzeum Częstochowskiego i wziąć udział w specjalnie zaplanowanych na tę okazję wydarzeniach. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów potrwa od godz. 16 do 23.

Na zwiedzających obok wystaw (które będzie można zwiedzić z kuratorami lub autorami) czekają spotkania, wykłady, warsztaty…

Jeśli wybierzemy się do Ratusza Miejskiego, trafimy tam na rodzinne warsztaty zdobienia wachlarzy, inspirowane eksponatami prezentowanymi na wystawie „Damą być… Moda, szyk, sekrety buduaru” albo na spotkanie – zapewne pełne sekretów i tajemnic - „Zdrój dla dorosłych. Rozrywki, uciechy i niedyskrecje kresowych uzdrowisk”, towarzyszące ekspozycji, którą wciąż można oglądać w Pawilonie Wystawowym.

Z kolei w Galerii Dobrej Sztuki, nocą z gośćmi spotka się np. Mirosława Truchta-Nowicką, autorka doskonałej wystawy „To” (wydarzenie połączone zostanie z interaktywnym wydobywaniem zależności zapisów na papierze i w papierze).

Jeśli przejdziemy się do Parku im. Stanisława Staszica, możemy zajrzeć do dwóch obiektów muzeum. W każdym czekają zaś kuratorskie opowieści. W Pawilonie Wystawowym czeka wspomniana ekspozycja „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”, a w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - „Dzieje górnictwa rud żelaza”.

Specjalne propozycje (w ramach projektu  „Etnobotanika w muzeum”) przygotowano też w Kamienicy Mieszczańskiej. Dzieci wezmą udział w warsztatach „Mały botanik – zielnikowa przygoda”, z kolei dorośli przeniosą się do świata „naparów, wyciągów i eliksirów”, by poznać „botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej”. Pod tym samym adresem, czyli przy ul. Katedralnej 8 mieści się również Muzeum Żydów Częstochowian. Tam można będzie zwiedzić wystawę  „Żydzi Częstochowianie”.

Miłośnicy poezji z pewnością z przyjemnością odwiedzą Muzeum Haliny Poświatowskiej i wezmą udział w spotkaniu „Kocham życie, przyjacielu…”, które poprowadzi brat poetki – Zbigniew Myga.

Udziału w Nocy Muzeów nie należy ograniczać do centrum miasta. Warto wybrać się również na Raków. W Rezerwacie Archeologicznym jest nieco mrocznie, bowiem czeka tam pełne tajemnic cmentarzysko kultury łużyckiej. Do epoki datowanej na lata 1 300 – 400 p.n.e. zabiorą częstochowianki i częstochowian pracowniczki Działu Archeologii. A ponieważ z ul. Łukasińskiego 20 na Rejtana 13 nie jest szczególnie daleko, można poszerzyć wycieczkę o wizytę w Archiwum Państwowym. Będzie to spora gratka, bowiem tylko przez kilka wieczornych godzin na ujawnienie czekają „Tajemnice magazynów archiwalnych”.

Wstęp do każdego z obiektów kosztował będzie tylko złotówkę. Na warsztaty obowiązują zapisy, o miejsca należy pytać pod numerem tel.  504 757 502.

Program „Nocy Muzeów 2023”

Ratusz / plac Biegańskiego
17.00–18.00 – „Z Piłsudskim nad Niemnem, czyli o miłości w Druskienikach” - spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, kuratorem wystawy Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej
18.30–20.00 – „Sekrety wachlarzy” – rodzinne warsztaty zdobienia wachlarzy inspirowane eksponatami prezentowanymi na wystawie „Damą być… Moda, szyk, sekrety buduaru”, prowadzenie: Katarzyna Ociepa i Justyna Cocyk z Działu Edukacji i Wystaw
20.30–21.30 – spotkanie z Małgorzatą Szczęsną, kierowniczką Działu Historii na wystawie „Dzieje miasta Częstochowy”
21.30–22.30 – spotkanie z Mariuszem Grzybem z Działu Historii na wystawie „Dzieje miasta Częstochowy”
21.30–22.30 –  „Zdrój dla dorosłych. Rozrywki, uciechy i niedyskrecje kresowych uzdrowisk” - spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, kuratorem wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”
22.00–22.30 – spotkanie z dr. Juliuszem Sętowskim, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”

Galeria Dobrej Sztuki / al. NMP 47
19.30–20.00 –  „Cała moja twórczość jest ucieczką w metafizykę. Twórczość Jerzego Nowosielskiego i artystów Grupy Krakowskiej” - wykład dr Katarzyny Sucharkiewicz, kierowniczki Działu Sztuki na wystawie „Sztuka Polska XIX i XX wieku”
20.30–21.30 – „Synonimicznie” - spotkanie z artystką prac Mirosławą Truchtą-Nowicką na wystawie „To” połączone z interaktywnym wydobywaniem zależności zapisów na papierze i w papierze
Pawilon Wystawowy / Park Staszica
19.00–20.00 i 20.00–21.00 – spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim na wystawie „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Park Staszica
18.00–19.00 i 21.00–22.00 – spotkania z dr. Łukaszem Pabichem z Działu Historii na wystawie „Dzieje górnictwa rud żelaza”

Kamienica Mieszczańska / Muzeum Żydów Częstochowian / ul. Katedralna 8
16.30–17.30 i 18.00–19.00 –  „Mały botanik – zielnikowa przygoda” - warsztaty dla dzieci,  prowadzenie: Agnieszka Ciuk-Koćwin z Działu Etnografii, Elżbieta Janik z Działu Przyrody
20.00–21.00 – „W świecie naparów, wyciągów i eliksirów – botaniczne właściwości ziół oraz ich zastosowanie w tradycji ludowej” -  wykład Eweliny Mędrali-Młyńskiej, kierowniczki Działu Etnografii i Elżbiety Janik z Działu Przyrody
19.00–20.00 – spotkanie z Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie „Żydzi Częstochowianie”

Rezerwat Archeologiczny / ul. Łukasińskiego 20
18.00–19.00 – spotkanie z Magdaleną Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii na wystawie „Z mroku dziejów – kultura łużycka”
19.00–20.00 –  spotkanie z Gertą Bielińską z Działu Archeologii na wystawie „Z mroku dziejów – kultura łużycka”

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej / ul. Jasnogórska 23
20.00–21.00 – „Kocham życie, przyjacielu…”  –  spotkanie ze Zbigniewem Mygą, bratem Haliny Poświatowskiej

Archiwum Państwowe w Częstochowie / ul. Rejtana 13
18.00–21.00 – „Tajemnice magazynów archiwalnych” – spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Częstochowie

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę