Po pandemicznej przerwie wraca Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna”, który w poprzednich pięciu edycjach ciekawie wzbogacił życie kulturalne, w tym kulturę filmową miasta. 

Tym razem organizatorzy przygotowali trzy filmy. Pierwszy dokument  "I wszystko widziałam…” w reżyserii Michała Tkaczyńskiego będzie można zobaczyć 8 maja. Po filmie spotkanie z reżyserem.

Michał Tkaczyński jest częstochowianinem, autorem wielu filmów dokumentalnych, ukończył Wydział Artystyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wydział Filmu i Fotografii Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Ostatni film Michała „I wszystko widziałam..” opowiada o losach trzech polskich Żydówek, które przeszły przez piekło zgotowane Żydom przez Niemców. Każda z bohaterek filmu już w okresie dzieciństwa musiała zmierzyć się z pytaniem o sens swojego życia i zweryfikować swoją tożsamość. Film pokazuje jak różne wydarzenia, przeżycia mają wpływ na duchowość człowieka. Czas filmu 52 minuty. Wstęp wolny.

Drugi dzień festiwalowy (9 maja) rozpocznie film dokumentalny pt. „Włoski projekt TEAM rozwoju Częstochowy z 1993 roku". Na początku lat 90. ubiegłego wieku został zaprezentowany przez  włoską firmę projekt rozwoju miasta Częstochowy jako główne centrum pielgrzymkowe Europy. Na podstawie tego projektu powstał film pod kierunkiem Krzysztofa Zanussiego. Po tym krótkim dokumencie zaprezentowany zostanie najnowszy film fabularny Krzysztofa Zanussiego „Liczba doskonała". Po seansie filmowym spotkanie z reżyserem. Krzysztof Zanussi po latach znów zagości w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Rumcajs”.

W filmie „Liczba doskonała” autor pyta widza kim jesteś, po co istniejesz, co robisz, i co chcesz robić? Nie odpowiada na te pytania indoktrynacyjnie, niczego nie narzuca. Pozostawia widzowi przestrzeń wolności.

Wstęp na drugi dzień projekcji jest odpłatny i kosztuje 10 zł dla członków DKF-u i 14 zł dla pozostałych osób.

Wszystkie seanse filmowe odbędą się w Akademickim Centrum Kultury Klub „Politechnik” w Częstochowie przy al. Armii Krajowej 23/25. Początek o godz. 18.

Impreza towarzysząca festiwalowi odbędzie się z kolei 16 czerwca o godz. 12. Będzie to odsłonięcie tablicy na kamienicy przy aL. NMP 71 ( Kawiarnia Cukiernia Czekoladowa Nuta) upamiętniającej zamieszkanie w tych pomieszczeniach pioniera polskiej kinematografii Antoniego Krzemińskiego. Tablicę zaprojektowała Olga Żakowicz, a wykonał ją Jerzy Kędziora.

Organizatorami festiwalu są: Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs”, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza, Akademickie Centrum Kultury, Studio Filmowe Kas Film.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę