17 czerwca na Starym Rynku odbędzie się Festiwal "Wielokulturowość". Będzie można m.in. posłuchać muzyki, obejrzeć międzynarodową wystawę „Plakat przeciwko wojnie” czy też skosztować narodowych potraw.

Od godz. 15 do ok. 22 w przestrzeni Starego Rynku będzie można wziąć udział w rodzinnych warsztatach wyszywanki w stylu ukraińskim, spróbować specjałów kuchni polskiej i ukraińskiej, obejrzeć wystawę plakatów antywojennych artystów z kilku krajów. Nieco przed 15.30 ruszą koncerty – od multimedialnego występu z użyciem instrumentów etnicznych z całego globu (w wykonaniu częstochowskiego perkusjonalisty ukrywającego się pod pseudonimem T.ETNO), przez pieśni z Ukrainy śpiewane przez wokalistki pochodzące z tego kraju, po żywiołową muzykę typową dla Kuby, graną przez formację Tripulación Cubana.  

Festiwal ,,Wielokulturowość” jest elementem współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego projektu na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie. Projekt prowadzi Gmina Miasto Częstochowa, a sobotni festiwal ,,Wielokulturowość” organizuje Urząd Miasta.  

A oto pełny program:

godz. 15.00 – ogłoszenie wyników konkursu artystycznego „Człowieku – masz swoje prawa” dla szkół (komiks, film)
godz. 15.00-18.00 – rodzinne warsztaty ukraińskiej wyszywanki, warsztaty plastyczne „Folk-kolor”, ,,twarzomalowanie", degustacje potraw polskich i ukraińskich
godz. 19.45 – otwarcie międzynarodowej wystawy „Plakat przeciwko wojnie” (efekt współpracy artystów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji, Litwy, Wielkiej Brytanii i Niemiec)
godz. 15.20-22.00 – koncerty:

Nataliia Denysiuk i przyjaciele z Ukrainy – Olena Boczarowa, Alisa Synelnyk, Arina Bereżko, Mila Nikolaienko, Angelina Orlova, Daniel Prodajwoda, Svitlana Hrytsaienko, Arina Nesterenko

Nataliia Denysiuk to sopranistka ukraińska, realizująca się także ludowym tańcu ukraińskim, aktorstwie, nauce śpiewu i animacji kultury. W Polsce realizowała projekty m.in. z Miejskim Domem Kultury w Lublińcu, z Grupą artystyczną ATINA, uczyła też w szkole. Szczególnie bliskie są jej ludowe tradycje. Razem z przyjaciółmi z Ukrainy przybliży ukraińską pieśń ludową i narodową, taniec oraz haft –  na scenie i na warsztatach poświęconych tradycyjnej koszuli zwanej „wyszywanką”.

T. ETNO – multiinstrumentalny pokaz muzyczny Tomasza Drozdka  

Tomasz Drozdek to muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista etniczny, kolekcjoner rzadkich instrumentów z rożnych stron świata (obecnie posiada ich ponad 300), perkusista, perkusjonalista, pedagog z ponad 15 letnim doświadczeniem, animator społeczno-kulturalny. W 2018 roku z zespołem TULIA został laureatem 55. KFPP w Opolu. Debiutancka płyta zespołu, na której zaaranżował i nagrał wszystkie partie instrumentów etnicznych, aktualnie ma status platynowej płyty i otrzymała nagrodę Fryderyka 2019 w kategorii „fonograficzny debiut roku”. Jako T.ETNO wydał dwie płyty – sam wykonał wszystkie partie, grając na kilkudziesięciu instrumentach. Od 2012 stale współpracuje z grupą teatralną MUMIO. Jako muzyk sesyjny wziął udział w nagraniu ok. 20 rożnych wydawnictw muzycznych, wykonując partie instrumentów etnicznych i perkusyjnych.

Ludmiła Kosterecka – ,,Ukraina pieśnią opisana” (gościnnie Ola Semenenko)  

Ludmiła Kosterecka to pianistka, kompozytorka i solistka. Ukończyła Muzyczne Konserwatorium im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. Od lat bierze udział w prestiżowych koncertach, spektaklach, konkursach jako pianistka i akompaniatorka. Po wybuchu wojny w Ukrainie, aby ratować siebie i dzieci, zdecydowała się opuścić dom. Obecnie mieszka w Częstochowie. Na festiwalowej scenie zaprezentuje ukraińskie pieśni folklorystyczne i narodowe. Postara się wokalnie, z akompaniamentem fortepianu, akordeonu i bandury, opisać Ukrainę razem z Olą Semenenko.

Rey Ceballo & Tripulación Cubana – gorące rytmy z Kuby

Tripulación Cubana to zespół kubański poruszający się w brzmieniach salsa, cha chacha, rumba, danzón, caribea, timba, samba czy latin-jazz.  Reinaldo Ceballo z kolei to utalentowany pianista, wiolonczelista, kompozytor, producent i aranżer muzyczny, pochodzący z Santiago de Cuba.  Znany jest polskiej publiczności m.in. z projektu „Kora Ola, Ola!”, współpracy z takimi postaciami jak Kayah, Mietek Szcześniak, Robert Chojnacki, bracia Pospieszalscy, Blue Cafe czy De Mono.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę