W Częstochowie rozpoczęła się druga odsłona Festiwalu im. Piotra Machalicy. Na inaugurację odbył się wernisaż fotografii Grażyny Gudejko, a także mini koncerty duetu Shandy&Ewa i Krzysztofa Niedźwieckiego. Przed nami koncerty, spektakle i spotkania upamiętniające zmarłego w 2020 r. artystę.

Przypomnijmy, że pilotażowa odsłona imprezy odbyła się rok temu, a jej trwałą pamiątką jest ławeczka byłego dyrektora artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza, która stanęła w III Alei NMP. Za organizację święta teatru i piosenki poetyckiej odpowiada założona pod koniec 2021 r. Fundacja im. Piotra Machalicy.

Tegoroczną odsłonę festiwalu zainaugurowano w czwartek, 29 czerwca. Datę wybrano nie przez przypadek, bowiem w tym dniu patron świętował zawsze swoje imieniny. Otwarcie odbyło się w Konduktorowni, a poprowadziła je Magda Umer.

- Bardzo jestem szczęśliwa, że przyszedł mi w udziale zaszczyt otwarcia festiwalu, trzydniowego święta im. Piotra Machalicy – naszego kochanego przyjaciela, wybitnego aktora i wspaniałego pieśniarza (o tym za mało ludzi wie), no i męża Oli, która robi po jego odejściu z tego świata rzeczy zupełnie niebywałe – witała gości „opiekunka najpiękniejszych piosenek świata” (tak bowiem Umer tytułuje Artur Andrus).

- Bardzo się cieszę, że ten drugi festiwal stał się faktem. Mam nadzieję, że nie będzie to ostatnia edycjaprzyznała Aleksandra Sosnowska-Machalica, prezeska Fundacji im. Piotra Machalicy, która poprosiła o zabranie głosu prezydenta Częstochowy.

- Kochani, Piotra znaliśmy chyba wszyscy, skoro tu dzisiaj jesteśmy. To postać nietuzinkowa, która wpisała się doskonale w pejzaż i klimat Częstochowy. Piotr zdobył tu wielu przyjaciół, osób, które pamiętają o nim. Bardzo serdecznie dziękuję Aleksandrze, że przybliża nam go i pomaga w tym, żebyśmy mogli go dobrze wspominać, jego pobyt w Częstochowie i bardzo ważne role, które tu odegrał – aktora, dyrektora, inicjatora różnych wydarzeń kulturalnych. Cieszę się, że pamięć o nim trwa mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W imieniu zarządu Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie głos zabrała prezes Agnieszka Boczar: - To wielki zaszczyt, że Piotr znów tu z nami jest. Piotr był wielkim przyjacielem Zachęty. Wielokrotnie współpracował z artystami, którzy należą do naszego stowarzyszenia. Dzięki Oli możemy wspominać, spotykać się i delektować się tym festiwalem, bo to uczta da mieszkańców miasta. Wiem, że wszyscy bili się o te wejściówki. Wspominajmy, cieszmy się tymi dniami.

Inauguracji festiwalu towarzyszył wernisaż wystawy fotografii Grażyny Gudejko, która portretowała wybitnego artystę na przestrzeni wielu lat. Większość tych fotografii można było podziwiać na łamach magazynu „Viva!”.

- To dla mnie ogromnie wzruszające zobaczyć na tych ścianach te 20 lat współpracy z Piotrem. Jej początek przypada na rok 2002 r. i koncert,  podczas którego Piotr śpiewał Brassensa. Trwała do 2020 r., gdy Piotr zamykał książkę, co widać na zdjęciach. Uwielbiałam z nim pracować, był człowiekiem wielkiej wrażliwości, to były wspaniałe spotkania – mówiła artystka.

Wydarzeniu towarzyszyły również dwa mini koncerty. Najpierw przed publicznością zaprezentował się duet Shandy&Ewa, który tworzą niezwykle utalentowane Shandrelica Casper i Ewa Żmijewska. Potem wystąpił Krzysztof Niedźwiecki, przyjaciel i wieloletni muzyczny współpracownik Piotra Machalicy.

Program II Festiwalu im. Piotra Machalicy

30 czerwca

17:00 - Magda Umer z zespołem – koncert, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
20:00 - „Bona” – spektakl muzyczny (Artur Żmijewski, Ewa Żmijewska, Kuba Stankiewicz Trio), Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

1 lipca
16:00 - spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni” (wspomnienie Piotra Machalicy) - Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Goście: Joanna Liszowska, Nula Stankiewicz, Magda Umer, Cezary Żak, Aleksander Machalica, Artur Żmijewski, Janusz Strobel
18:30 „I Love You” – spektakl (Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Robert Rozmus, Rafał Królikowski) – Akademickie Centrum Kultury Klub Politechnik
19:30 Ewa Błaszczyk z zespołem – koncert, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

2 lipca
18:00 Koncert Galowy na finał Festiwalu – Akademickie Centrum Kultury Klub Politechnik
Prowadzenie: Cezary Żak, Jan Wołek
Wystąpią m.in. Joanna Liszowska, Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Ewa Błaszczyk, Ewa Żmijewska, Nula Stankiewicz, Shandrelica Casper, Agata Hutyra, Robert Rozmus, Artur Żmijewski, Janusz Strobel i wielu innych.

Uwaga: na wszystkie festiwalowe wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, które można było odbierać w kasach Miejskiej Galerii Sztuki i Teatru im. Adama Mickiewicza.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę