Vavamuffin, Na Górze i Cafe Majonez - te zespoły będzie można usłyszeć podczas sierpniowego Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA. W programie również teatry, plener malarski, parada i czytanie performatywne.

Fundacja Oczami Brata oficjalnie ogłosiła termin i program trzeciej odsłony Festiwalu eFKA. Impreza tradycyjnie odbędzie się w sierpniowy weekend przy ul. Mielczarskiego, gdzie od 2016 roku mieści Klubokawiarnia Alternatywa 21, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną i od lat specjalizuje się w przełamywaniu stereotypów.

Pilotażowa edycja interdyscyplinarnej imprezy odbyła się w 2021 r. Przyniosła koncerty, warsztaty, spektakle i spotkania. Hasłem przewodnim drugiej były „Relacje” i to one mają oddawać klimat festiwalu. Tegoroczne eFKA przypadnie na 18 i 19 sierpnia. Partnerami głównymi imprezy będą Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, Teatr Nowy w Częstochowie, Klubokawiarnia i Kawiarnia Alternatywa 21 oraz Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Swój udział zapowiedziało ok. 150 artystów z różnych stron Polski.

- Zależy nam na tym, żeby całe wydarzenie organizować na podwórku, na ulicy, za darmo.  Przewidujemy wiele atrakcji, które łączy jedno, wspólne hasło w nawiązaniu do otwartego w maju Domu Oczami Brata - „Społeczność”. Zależy nam bowiem na tym, żeby ludzie chcieli zmieniać nie tylko swoje podwórka, ale także i nastawieniezapewnia Paweł Bilski, dyrektor artystyczny festiwalu i prezes Fundacji Oczami Brata.

Festiwal – podobnie jak w poprzednich latach – poprowadzi aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Krzysztof Berent. Pierwsze wydarzenia, które zapowie, będą się odbywały na pl. Biegańskiego. Najpierw zaplanowano tam warsztaty bębniarskie, potem – start festiwalowej parady, która przemierzy Aleje i dotrze na Mielczarskiego. Także na piątek przewidziano rozpoczęcie Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Wokół Społeczności” (jego komisarzem będzie Anita Grobelak), warsztaty, koncerty zespołów: Na Górze (bezkompromisowej ekipy, która udowadnia, że osoby z niepełnosprawnościami są pełnosprawnymi artystami, a dowiedli tego m.in. na festiwalu Pol’n’Rock) i Cafe Majonez (który współtworzy m.in. Marcin Januszkiewicz) i spektakl „Kobiety, wino i śmiech” Teatru Razy Dwa z Bystrzycy Kłodzkiej.

Wieczór zwieńczyć ma pokaz impro w wykonaniu grupy The Konrads, do której należy m.in. Agnieszka Łopacka z Teatru im. Adama Mickiewicza: - Improwizacja jest szczególnym wyzwaniem. To publiczność wybiera nam tematy, czasem jestem więc obsadzana w roli plasterka salcesonu z włosem albo błękitnej wstążki na wietrze. Publiczność z bardzo dużym entuzjazmem włącza się w to, co robimyprzyznaje aktorka.

Drugiego dnia festiwalu artystyczne skrzydła mogą rozwinąć wszyscy, tuż przed południem na odważnych czeka Alternatywna Scena Talentów. Potem dwukrotnie zaprezentuje się – znany częstochowianom z Festiwalu Frytka OFF – krakowski Teatr Nikoli, który tym razem przywiezie dwa tytuły: „Współczesne Anioły” i „Święto Kucharza” (jeden z nich będzie grany na całej długości ulicy Mielczarskiego). W programie znajdzie się również miejsce na występ teatru Niestworzone Rzeczy, czytanie performatywne w reżyserii Tomasza Mana, a także koncerty Patki Olszanowicz i jej zespołu oraz aktorskiego duetu, który tworzą Marta Honzatko i Ola Tokarczyk (obie również występują w The Konrads). Na finał zabrzmią przeboje z repertuaru gwiazdy Vavamuffin, czyli czołówki polskiej sceny reggae.

Poszczególne wydarzenia będą odbywały się na scenie: małej, dużej i klubowo-kawiarnianej. Wstęp na wszystkie jest wolny.

fot. Adam Markowski

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę