Na Placu Biegańskiego i Starym Rynku do końca sierpnia odbywać się będą koncerty w ramach dwóch cyklów ,,Aleje – tu się dzieje!” i organizowanego przez studentów ,,Z kulturą na Stary Rynek’’.

Już od początku wakacji dzięki cyklom ,,Aleje – tu się dzieje!’’ i ,,Z kulturą na Stary Rynek’’ w każdy wakacyjny weekend jest co robić! I tak zostanie do końca sierpnia – na częstochowską publikę czekają liczne koncerty w plenerze.

I tak 21 lipca (w najbliższy piątek) w cyklu ,,Aleje – tu się dzieje!” na placu Biegańskiego o godz. 19 zagra formacja o żartobliwej nazwie, znającym trochę angielski mogącej wydać się cokolwiek prowokacyjną – czyli WTF?! Trio. Mowa o Michale Walczaku, Michale Trąbskim i Wojciechu Fedkowiczu. Michał Walczak to gitarzysta, kompozytor i aranżer, założyciel zespołu BlackBird i lider Walczak/Lamch/Parker Trio. Współpracował z Krystyną Prońko, Jose Torresem, Arkiem Skolikiem. Był też stałym akompaniatorem nieodżałowanego Piotra Machalicy. Basista Michał Trąbski udziela się jako muzyk sesyjny, producent i realizator dźwięku. Stale współpracuje z zespołem Zakopower. Współpracował też z Kayah, Ewą Bem czy Grzegorzem Turnauem. Wojciech Fedkowicz to perkusista, kompozytor i pedagog. Laureat Bielskiej Zadymki Jazzowej, zdobywca Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors oraz zdobywca nagrody ZAiKSu na Jazz Nad Odrą. Współpracował choćby z Grzegorzem Turnauem, Kubą Badachem, Krzysztofem Cugowskim, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem czy O.S.T.R. Jest też autorem muzyki do filmów animowanych oraz reklam.

Kolejna ,,alejowa’’ impreza wypadnie 28 lipca, też o godz. 19. Na placu Biegańskiego zaprezentuje się zespół Tayka. Na jego czele stoi wokalistka Tacjana Niksa-Rynkiewicz, za perkusją zasiada Klaudia Rucińska, gitarzystami są Wojciech Rynkiewicz i Damian Redzimski, a basistą –  Leszek Makurat. Muzyka i teksty rysują świat człowieka  doświadczonego przez życie, ale mającego w sobie też wiele optymizmu.  W 2022 roku zespół zaprezentował swój pierwszy album ,,Jestem tym, kim byłam”.

Natomiast pod hasłem ,,Z kulturą na Stary Rynek’’ 22 lipca o godz. 18 wystąpią Baboki – zwycięzcy ogólnopolskiego Festiwalu Klasyki Rocka organizowanego przez Rock Radio oraz Hard Rock Cafe Warszawa. Zespół pochodzi z Koszęcina, a tworzy go czwórka przyjaciół: Patryk Pawełek (wokal, gitara, syntezatory), Arkadiusz Kędziora (perkusja, chórki), Paweł Imiołczyk (gitara) i Sławomir Kandora (bas, chórki). W 2021 r. Baboki wydały swój drugi album.

Poza tymi cyklami czeka nas jeszcze recital w przytulnym, kameralnym podwórku głównego budynku Biblioteki Publicznej – koncert Krzysztofa Niedźwieckiego 27 lipca o godz. 19. Wydarzenie realizowane jest w ramach zadania BO ,,Spotkajmy się w bibliotece”. Krzysztof Niedźwiecki  zagra solo. Koncert ,,CzęstoSłowa” ma być także przypomnieniem piosenki jako formy literackiej. Zabrzmią bowiem teksty Wojciecha Młynarskiego, Olgi ,,Kory” Jackowskiej i Grzegorza Ciechowskiego. Jak przekonuje sam Niedźwiecki: Młynarski dbał o naszą kondycję psychiczną, Ciechowski pięknie pisał o miłości, o namiętnościach, Kora w magiczny sposób potrafiła to połączyć.  

Wstęp na wszystkie te koncerty jest bezpłatny.  

W kolejnym wakacyjnym miesiącu – w ramach cyklu ,,Aleje – tu się dzieje!” – na pl. Biegańskiego wystąpią:  4 sierpnia – Michał Rorat, 11 sierpnia – Paweł Łowicki, 18 sierpnia – Olga Przybylik i Andrzej Młodkowski. Z kolei studenci ze Stowarzyszenia SAS zapowiadają na Starym Rynku imprezy 12 i 26 sierpnia – obie o godz. 18.00.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę