Cały miniony weekend trwały 31. Dni Częstochowy. Zaczęło się od piątkowego koncertu m.in. z zespołami Enej i Blue Cafe na Północy, następnego dnia był automobilowy pokaz na promenadzie Niemena, a w niedzielę Festiwal Kolorów w Parku Lisiniec.

25 sierpnia na scenie za pętlą tramwajową na Północy headlinerami były zespoły Enej i Blue Cafe, przed którymi wystąpiły dwie częstochowskie formacje – Muzyczni Astronauci i Słońcem Opętani. Cały koncert był elementem zarówno Dni Częstochowy, jak i imprezy ,,Lato na Maxxa”.

W sobotę 34 załogi z całej Polski pochwaliły się swoimi rzadko widzianymi dziś na drogach, eleganckimi, starymi autami – i strojami kierowców z dawnych lat –  na Promenadzie Niemena. Samochodowy Konkurs Elegancji, bo o nim mowa, był kulminacją  towarzyszącego świętu miasta 42. Rajdu Częstochowskiego, który  zaczął się już poprzedniego dnia w okolicach zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Na rajd złożyła się też jazda na orientację i próba sprawnościowa na terenie Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Kilka z uczestniczących w rajdzie pojazdów pamiętało czasy XX-lecia przedwojennego! Organizatorem tej samochodowej imprezy był Automobilklub Częstochowski. Dni Częstochowy miały w sobotę też swoją staromiejską odsłonę – na Starym Rynku wystąpił zespół Tyka.

Niedziela upłynęła głównie pod znakiem obsypywania wszelkimi kolorami Parku Lisiniec – a raczej młodych i bardzo młodych ludzi bawiących się pod ustawioną tam sceną. Festiwal Kolorów polega na tym, że muzyczne występy przerywane są cogodzinnym wyrzucaniem w powietrze kolorowego proszku, barwiącego twarze i ubrania imprezowiczek i imprezowiczów. Bez obaw – te barwniki są bezpieczne i nie powodują trwałej zmiany koloru odzieży; można się z nimi łatwo pożegnać podczas zwykłego prania. Głównym wykonawcą na Festiwalu Kolorów był piosenkarz i raper Ronnie Ferrari, byli też didżeje oraz dzielnie konkurująca z nimi wszystkimi strefa food trucków.

fot. Łukasz Kolewiński, Łukasz Stacherczak, Justyna Kwasek

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę