Uroczyste miodobranie, zajęcia taneczne, EkoLogiczny Turniej Szachowy - m.in. takie atrakcje zaplanowano podczas EkoPikniku, który odbędzie się w środę, 13 września na placu Biegańskiego. 

EKO-logiczny Turniej Szachowy, który zostanie rozegrany w czasie pikniku to nie tylko gimnastyka dla umysłu i świetna zabawa, ale też pomysł na innowacyjne podejście do ochrony środowiska. Pionki i plansze szachowe zostały wykonane z części odzyskanych ze zużytych sprzętów elektrycznych, takich jak te, które mieszańcy Częstochowy, wrzucili do czerwonych pojemników na elektroodpady. Entuzjaści szachów, który wezmą udział w turnieju, mają szansę na atrakcyjne nagrody i awans do etapu regionalnego rozgrywek. Więcej informacji i zapisy na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_5778/).

Dla młodszych miłośników gier i rywalizacji zespołowej będzie także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy ekologicznej i wygrania nagród w grze EkoMilionerzy.

Taniec poprawia krążenie, pomaga zachować szczupłą sylwetkę i znakomicie poprawia nastrój. A co dopiero pszczeli taniec! Pszczołom taniec pozwala się komunikować ze sobą i przekazywać istotne informacje. Uczestnicy eko-pikniku będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o tym fenomenie natury, a nawet… nauczyć się go tańczyć. Pszczelich atrakcji będzie zresztą więcej.  Organizatorzy EKO Pikniku zaplanowali pokazowe miodobranie, podczas którego będzie można zobaczyć, jak wygląda m.in. odsklepianie i wirowanie miodu. Będzie też można obejrzeć wyjątkowy ul z recyklingu, przymierzyć strój pszczelarza, a nawet zrobić sobie w nim zdjęcie. Oczywiście będzie też okazja, by spróbować pszczelich słodkości.

Uczestnicy pikniku  nauczą się też tworzenia biżuterii w nurcie trash-art. Z elementów pochodzących z recyklingu lodówek, telewizorów, czajników elektrycznych i pilotów do telewizora powstaną unikatowe akcesoria np. kolczyki, wisiorki, breloczki do kluczy.

- Sztuka w nurcie trash-art to dowód na to, że istnieje praktyczny wymiar recyklingu i może on mieć nietuzinkowe oblicze. Dzięki właściwiej segregacji i profesjonalnemu recyklingowi elektroodpadów z przedmiotów, które mogą wydawać się nam już niewiele warte, powstaje biżuteria, którą z przyjemnością użytkujemymówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Gratką dla częstochowian zainteresowanych techniką i inżynierią będzie pokaz łazika marsjańskiego, zbudowanego z wykorzystaniem surowców z recyklingu elektrośmieci. To inicjatywa studentów Politechniki Świętokrzyskiej, którzy do jego skonstruowania wykorzystali obudowy komputerów, przewody i kable z urządzeń AGD oraz koła z hulajnóg elektrycznych dostarczone przez zakłady zajmujące się profesjonalnym przetwarzaniem elektrycznych śmieci. Na chętnych będzie czekać ElektroTron - wystarczy usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

EkoPiknik rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 15.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko wspólnie z Miastem Częstochowa pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, a także Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie, organizacją odzysku AURAEKO i firmą MB Recycling.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę