Jak co roku w trzeci weekend września Jura Krakowsko–Częstochowska będzie tętniła w rytmach Juromanii – cyklu imprez organizowanego wspólnie przez Województwo Śląskie i Małopolskie. Odbędzie się już po raz szósty.

- Z roku na rok popularność tego wydarzenia wzrasta, a bogaty program atrakcji przyciąga tysiące miłośników historii, krajobrazów i walorów przyrodniczych oraz kulinarnych regionu. Juromania ma w sobie także ogromny potencjał edukacyjny. To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się w średniowieczny klimat zamków i warowni. Takiej okazji wręcz nie wolno przegapić. Zwłaszcza, że pogoda wciąż przywołuje lato, a nie jesień zaprasza marszałek Jakub Chełstowski.

W ponad 50 lokalizacjach będzie można zobaczyć to wszystko, co na Jurze najpiękniejsze. Szczególnie, że czasem to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzać miejsca zwykle niedostępne. Impreza odbędzie się pod hasłem "Jura w klimacie". Przesłanie motywu przewodniego opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do wyjątkowych walorów naturalnych, z drugiej zaś do niezwykłego nastroju, jaki panuje na Jurze.

Na miłośników historii czekają liczne wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować swoich sił w licznych warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych. Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jurajskich jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych smakołyków i podziwiać wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć niepowtarzalny jurajski klimat.

W województwie śląskim Juromania zawita miedzy innymi do Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i do Klasztoru św. Barbary w Częstochowie, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Podlesic i Jaskini Głębokiej, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów i Siewierza oraz pod Okiennik Wielki, gdzie pod okiem ratowników Jurajskiej Grupy GOPR będziemy mogli spróbować wspinaczki na najbardziej rozpoznawalnej skale Jury.

Program Juromanii 2023.

fot. www.juromania.pl

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę